AliExpress w Polsce

Chiński serwis internetowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Zeszłoroczne badania Mediapanel (12.2021r.) wykazały, że AliExpress ma już 6,3 mln polskich użytkowników. Twórcy serwisu twierdzą, że Polska jest dla nich jednym z trzech największych rynków w Europie. Zapewnienia te ma potwierdzać wybudowane rok temu pod Łodzią centrum logistyczne. Choć obecnie AliExpress nie umożliwia sprzedawania produktów w Polsce, warto rozważyć jego obecność w swoim modelu biznesowym, zwłaszcza jeśli opiera się na dropshippingu.

hero

AliExpress – co to jest?

To platforma e-commerce, której sposób funkcjonowania zbliżony jest do Allegro – łączy przedsiębiorców z nabywcami i ułatwia zawieranie transakcji między nimi. Właścicielem AliExpress jest Alibaba Group – jedna z największych grup kapitałowych rynku e-commerce i jednocześnie jedno z największych przedsiębiorstw świata.


AliExpress powstał po to, aby umożliwić chińskim firmom bezpośrednią sprzedaż wysyłkową swoich produktów do konsumentów z innych rejonów świata. Co ważne, platforma nie zezwala na zakupy swoim własnym obywatelom.


W miarę wzrostu popularności AliExpress otworzył się również na przedsiębiorców z innych krajów. Od niedawna sprzedaż za pośrednictwem platformy mogą prowadzić też mieszkańcy Włoch, Hiszpanii, Rosji oraz Turcji. Według prognoz niedługo również Polacy będą mogli na AliExpress handlować swoimi produktami. Póki co, warto jednak wykorzystać platformę do poszukiwania:

 • produktów, które można zakupić po okazyjnie niskie, a następnie sprzedać (konieczność magazynowania),
 • dostawców, w celu nawiązania współpracy na zasadach dropshippingu.

Dropshipping

Dropshipping jest jednym z najłatwiejszych sposobów na handel w Internecie – nie wymaga od sprzedawcy posiadania magazynu ani nawet towaru, gdyż sprzedaż dotyczy przedmiotów znajdujących się w hurtowni. W dropshippingu to właśnie hurtownia zajmuje się przygotowaniem i wysyłką towaru. Do zadań sprzedawcy należą: promocja produktu, zawarcie transakcji i obsługa ewentualnych zwrotów.


Ścieżka produktu wygląda więc następująco: klient kupuje u Ciebie produkt, a ty zamawiasz go u dostawy, który przesyła go bezpośrednio do kupującego. Jak widzisz, w takim modelu biznesowym nie musisz ani ruszać się z domu, ani posiadać jakiś wielkich środków na inwestycję.


Oczywiście, aby biznes był opłacalny należy zrobić rozeznanie rynku, przeanalizować jakie produkty cieszą się dużym popytem, a następnie odnaleźć je w ofercie hurtowni lub sklepów na AliExpress. Ta druga opcja często jest znacznie bardziej opłacalna. Jak wiadomo, chińska produkcja generuje małe koszty, co przekłada się na wyższą marżę. Warto zaznaczyć, że AliExpress oferuje nie tylko sprzedaż detaliczną, ale też hurtową.


Obliczając opłacalność biznesu opartego na dropshippingu, powinieneś uwzględnić również: koszty prowadzenia sklepu internetowego lub prowizji (w przypadku sprzedaży za pośrednictwem platform e-commerce), koszty przesyłki oraz wysokość podatków.

Aliexpress a podatek

 • podatek uiszczany przez kupujących

Produkty importowane z Chin zawsze objęte są podatkiem VAT, jednak nie wszystkie podlegają opłatom celnym. Zgodnie z przepisami są nich zwolnione przesyłki o wartości do 150 euro. Zamówienia powyżej tej kwoty są objęte zarówno podatkiem VAT, jak i wspomnianymi opłatami. Zsumowana należność za cło i VAT to tzw. należności celno-skarbowe. Ich opłacenie leży po stronie konsumenta. W praktyce jednak cło i VAT są często pomijane. Powód? Kontrola prowadzona przez celników jest wyrywkowa, a dostawcy często specjalnie zaniżają deklarowaną wartość przesyłki. W rezultacie kupujący otrzymuje przesyłkę za znacznie niższą cenę.

 • podatek uiszczany przez sprzedających

Opodatkowaniu w Polsce nie podlega świadczenie usług pośrednictwa dla dostawców zagranicznych (miejscem świadczenia takiej usługi jest kraj dostawcy). Oznacza to, że jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż towarów opartą na dropshippingu, do rozliczenia VAT-u zobowiązany jest dostawca. Ty jako sprzedawca jesteś natomiast zobligowany do zapłacenia podatku dochodowego. Podstawą do jego obliczenia jest prowizja, na której zarabiasz (czyli różnica w cenie oferowanej przez dostawcę a tą, którą ustaliłeś we własnym kanale sprzedaży).

Wysyłka z Polski

Jeśli zastanawiasz się, czy sprowadzanie chińskiego towaru do Polski jest opłacalne – nie masz się czym przejmować! AliExpress często oferuje nawet darmowe przesyłki. Problemy mogą pojawić się przy produktach o nieco większych gabarytach (wtedy wartość przesyłki może przekroczyć wartość towaru).


Jeśli chodzi o termin dostawy, wygląda to naprawdę różnie i zależy od wybranej formy wysyłki. Czas dostarczenia przesyłki średnio wynosi 30 dni. Zdarza się jednak, że niektóre przesyłki docierają do klientów dopiero po 60 dniach lub znacznie wcześniej, już po upływie 8-10 dni.


Warto współpracować z dostawcami AliExpress, którzy posiadają punkty dropshippingu w Europie, najlepiej w Polsce. Wysyłka z polskiego magazynu trwa zaledwie kilka dni. Co ciekawe, produkty z takiego magazynu nie są objęte opłatami celnymi oraz opodatkowaniem VAT.


Jeśli zamawiasz towar z Chin do własnego magazynu, przesyłka trwa od 14 (transport szynowy) do 48 dni (transport wodny). W celu optymalizacji kosztów, lepiej jednak zdecydować się na dłuższy transport, drogą morską.

AliExpress Standard Shipping

To jedna z najpopularniejszych rodzajów wysyłki, zarządzana bezpośrednio przez AliExpress (portal podpisał umowy współpracy z różnymi firmami kurierskimi zarówno w Chinach, jak i innych krajach). W Polsce platforma współpracuje z InPost i Pocztą Polską. Obecnie w ramach AliExpress Standard Shipping, paczki do Polski wysyłane są w formie:

 • przesyłek listowych rejestrowanych,
 • paczek dostarczanych przez kurierów Pocztex w ramach usługi Paczka48
 • paczek dostarczanych do paczkomatów InPost.

Wybierając tę formę przesyłki, klient AliExpress może liczyć nawet o 30% szybszą przesyłkę niż w przypadku innych opcji. Czas dostawy wynosi zwykle 15-20 dni. Co istotne, zamawiający może przez cały czas śledzić swoje zamówienia. AliExpress Standard Shipping jest zazwyczaj oferowana przez sprzedawcę dla zamówień powyżej 5€. Jej koszt najczęściej jest darmowy, w najgorszym przypadku wynosi 10 zł.

Saver shipping

AliExpress Saver Shipping to kolejny obsługiwany przez platformę rodzaj przesyłki. Zwykle stosowana jest w przypadku tanich produktów (o wartości poniżej 5€). Mimo że to zwykła wysyłka (a nie priorytetowa) można śledzić jej trasę na terenie docelowego kraju. Paczki AliExpress Saver Shipping są zwykle darmowe. Ich dostawca jest wybierany losowo. W Polsce większość paczek dostarczana jest do kiosków „Ruchu” oraz stacji Orlen. Czas dostawy wynosi zazwyczaj od 15 do 45 dni roboczych (w zależności od dostawcy).

Metody płatności

 • płatność kartą debetową lub kredytową, kod Blik,
 • szybki przelew (Przelewy24 / PayU),
 • zwykły przelew bankowy,
 • pozostałe metody (m.in. przekaz Western Union).

Warto przy tym zaznaczyć, że platforma nie zezwala na dokonywanie płatności za pobraniem. Opłata za zakupy możliwa jest wyłącznie przed otrzymaniem zamówienia.


AliExpress oferuje opłatę aż w 150 walutach. Od niedawna portal wprowadził również przeliczenie wartości towaru na złotówki. Dzięki temu Polacy nie muszą posiadać specjalnego konta ani karty w obcej walucie, aby sfinalizować transakcję. Ta opcja wpłynęła również na niższe ceny towarów – pozwala uniknąć dodatkowych przewalutowań oraz wiążących się z tym opłat.

Mystery box

AliExpress przyciąga do siebie klientów nie tylko ze względu na niskie ceny, ale też różnorodność produktów. Mnóstwo oryginalnych przedmiotów można zakupić w ramach Mystery Box. To specjalna kategoria produktów zamawianych w ciemno. Kupujący nie wiedzą dokładnie, co otrzymają. Zamawiają tajemnicze pudełko klient może wybrać wyłącznie kategorie produktową.


Opcja Mystery Box dostępna jest w wersji jednorazowej (ceny zaczynają się od 4 gr!) i subskrypcyjnej (Mystery Box Monthly). Z punktu widzenia sprzedawcy tajemnicze pudełka są świetnym sposobem na pozbycie się nadwyżek z magazynu.

Programy promocyjne

Kolejną rzeczą zachęcającą do robienia zakupów na AliExpress są różnorodne programy promocyjne, dzięki którym można otrzymać produkt z 80-90% zniżką, a często nawet za darmo! Najbardziej popularne są kody promocyjne. W ofercie AliExpress znajduje się kilka rodzajów kuponów rabatowych. Co istotne, wszystkie kupony sumują się – można je wykorzystać przy składaniu jednego zamówienia.


Kupony Select

Są to kupony, które AliExpress rozdaje nowym kupującym za pomocą dostępnych na platformie, gier. Kupony rabatowe można wymieniać na monety, które upoważniają do skorzystania ze zniżki. Udzielony rabat można wykorzystać na zakupy od kilku różnych sprzedawców; najważniejsze jest spełnienie wymogu minimalnej kwoty zakupu.


Kupony sprzedawców

Pretendują do uzyskania rabatu u konkretnych sprzedawców. Oznacza to, że kupujący nie może ich wykorzystać do zakupu asortymentu oferowanego przez różne firmy. Aby skorzystać z kuponu sprzedawców również trzeba spełnić wymóg minimalnej kwoty zamówienia.


Kupon powitalny

To jednorazowe kody rabatowe nadawane przez AliExpress nowym użytkownikom za rejestrację. Można je wykorzystać podczas robienia pierwszych zakupów na platformie.


Pozostałe kody rabatowe

Istnieje jeszcze kilka innych sposobów na uzyskanie kuponów, czy też kodów promocyjnych. Można je uzyskać poprzez:

 • odwiedzanie stron biorących udział w programie afiliacyjnym AliExpress
 • zapraszanie znajomych do rejestracji,
 • wykonywanie określonych czynności na platformie (np. zostawienie komentarza, regularne odwiedzanie portalu czy napisanie recenzji produktu),
 • robienie zakupów podczas organizowanego przez AliExpress, Festiwalu Zakupów (m.in. Black Friday i AliExpress 11.11.).

Cashback

Zachętą do dokonywania transakcji jest również Cashback, czyli program lojalnościowy, dzięki któremu można otrzymać zwrot części wydanej kwoty. W zależności od kategorii produktu zwrot może wynieść od 1,5 do 9% wartości zamówienia. Aby skorzystać ze zniżki, należy: założyć darmowe konto na specjalnej platformie programu, następnie znaleźć link do AliExpress, kliknąć w niego i zakupić dowolny produkt. Wybrany partner otrzyma od AliExpress prowizję, którą podzieli się z użytkownikiem. Zwrot pieniędzy następuje w przeciągu 48 h.

AliExpress monety

Monety to wirtualna waluta stosowana w aplikacji AliExpress. Można je wymieniać na kupony lub wykorzystać do opłacania towarów (częściowo lub w całości). Aby je zdobyć, wystarczy zarejestrować się w apce i wykonać konkretne zadania typu „Wyszukaj po zdjęciu” lub grać w stworzoną przez portal, grę. Monety są nie tylko sposobem na niższe ceny, ale też skutecznym sposobem na angażowanie kupujących. Ich skuteczność potwierdza fakt, że z aplikacji korzysta już ponad 11 mln polskich użytkowników (dane z sierpnia 2021 r.).

Ukryte aukcje

To forma zorganizowanej akcji sprzedaży podróbek na AliExpress. Ukryte aukcje to takie, w których wystawione produkty różnią się od tych, które w rzeczywistości są sprzedawane. Przykładowo, aukcje ze skarpetkami tak naprawdę może dotyczyć podróbki zegarka lub firmowych butów. Proceder ten wziął się stąd, że AliExpress oczywiście nie zezwala na handel podrobionymi rzeczami.


Pewnie zastanawiasz się, skąd użytkownicy wiedzą, że dana aukcja dotyczy podróbki. Otóż, kiedyś można było je wyszukać za pomocą określonych słów kluczowych. Aliexpress jednak szybko zablokował tę możliwość. Dziś, wiadomości o ofertach z podróbkami są rozprzestrzeniane przez specjalne grupy na Facebooku.


Oczywiście, zakup przedmiotów z tych aukcji, a następnie ich odsprzedaż są surowo karane (można nawet trafić do więzienia!). Dlatego jeśli widzisz, że aukcja ma podejrzanie niską cenę, a w dodatku krótki, mało szczegółowy opis – lepiej z niej nie korzystaj!

Podsumowanie

Wielość programów promocyjnych, renoma portalu oraz rosnąca tendencja społeczeństwa do kupowania tanich produktów sprawiają, że odsprzedaż produktów z AliExpress wydaje się być naprawdę intratnym pomysłem na biznes. Wystarczy spojrzeć na rosnące zyski marek takich jak: Pepco, Sinsay czy Shein.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?