Pomoc agencji w obsłudze Allegro Ads – dlaczego warto?

Avatar for Oskar Hertman

Oskar Hertman

CEO Pirk Spark

Opublikowane: 16 marca, 2022
Kategoria:
4.9
(25)

    Z artykułu dowiesz się o:

  • Najczęstszych błędach, które pojawiają się podczas samodzielnego ustawiania kampanii.
  • Mitycznym zwrocie z inwestycji na poziomie 10 PLN.
  • Niepozornych czynnikach, które mogą wpłynąć na uzyskane wyniki.
  • Częstotliwości optymalizacji kampanii.

Po co Allegro Ads – fakty i mity

Czy będąc sprzedawcą, kampanie Allegro Ads mogę prowadzić samemu, bez specjalistycznej wiedzy i niczyjej pomocy?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby zadać sobie też kilka pomocniczych. Na przykład, czy na pewno rozumiem, jak działa Allegro Ads? Żeby dobrze optymalizować kampanie Allegro Ads i co nawet ważniejsze, poprawnie interpretować ich wyniki, musimy przede wszystkim zrozumieć sposób oraz cel działania tego narzędzia reklamy. Już przy tym pierwszym, zdawałoby się podstawowym zagadnieniu, pojawiają się często pewne nieścisłości i nieporozumienia. Przede wszystkim Allegro Ads nie jest sposobem na sprzedaż, a jedynie metodą na pokazanie ofert klientom. Wina za słabe wyniki  kampanii może więc leżeć znacznie głębiej, niż w samej optymalizacji. Na ich sukces lub porażkę mogą natomiast wpłynąć nawet tak niepozorne czynniki, jak opcje wysyłki przypisane do oferty! Co jeszcze warto wiedzieć o Allegro Ads? Jakie są najczęściej popełniane przez sprzedawców nieświadomie błędy?

Mityczny zwrot z inwestycji na poziomie 10 złotych

Wśród niektórych źródeł w Internecie krąży opinia, że Allegro Ads wystarczy włączyć, a zwrot na poziomie 10 złotych “zrobi się sam”. Doświadczenie w tej dziedzinie mocno jednak weryfikuje ten mit. Zwłaszcza w przypadku sklepów z dużym asortymentem, ogólno-branżowym, należącym do wielu różnych kategorii. Albo też kont nowych lub takich, które jeszcze nie rozwinęły swojej sprzedaży, gdzie utrzymuje się ona na niskim poziomie. Taki wynik jest mało prawdopodobny, bez poświęcenia na optymalizację odpowiedniej pracy i przede wszystkim, bez dokładnej analizy konta. W porządku, a co, jeśli rzeczywiście się udało? Świetnie, to znaczy, że nasze produkty mają potencjał. Ale czy nie warto go w takim razie wykorzystać, rozwinąć i wyciągnąć jeszcze więcej? 

Czy leci z nami (auto)pilot?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby niemające doświadczenia w optymalizacji kampanii jest ustawianie stawek sugerowanych przez Allegro na sztywno i pozostawianie ich samym sobie, bez jakiejkolwiek optymalizacji. Stawki sugerowane przez Allegro dla danego asortymentu mają stanowić jedynie punkt wyjścia i bazę do dalszych działań. Nie zapominajmy też, że głównym celem serwisu jest zarabianie na jego użytkownikach, dlatego korzyść płynąca z niektórych ułatwień, podpowiedzi, może być iluzoryczna lub tylko tymczasowa. Dobrze skonfigurowana kampania Ads musi być regularnie optymalizowana, często kilka razy w tygodniu, a także dostosowywana pod względem stawek i budżetów do wielu różnych czynników, takich jak sezonowość, ruchy konkurencji, czy też ogólne trendy sprzedażowe. Nie da się jej też przeprowadzić bez wykonania odpowiedniej pracy nad analizą danych, pochodzących często również z innych źródeł, niż same wyniki kampanii. Praca ta natomiast bywa czasochłonna nawet dla osób z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Dobrze było i się skończyło

Brak optymalizacji szczególnie boleśnie odczują na pewno ci użytkownicy Ads, którzy przeżyli hossę spowodowaną gorącym sezonem na swój produkt, poprzez nagły spadek zainteresowania produktem wraz z zakończeniem tego okresu. Po części odczuwa go też większość sprzedawców na początku roku, zaraz po okresie świątecznym, który dla większości branż jest złotym czasem pod względem wzrostu sprzedaży. Przeciwdziałanie takim chwilowym zapaścią dobrze jest zacząć znacznie wcześniej, niż w momencie ich wystąpienia. Warto ustawić kampanie w takich sposób, żeby odpowiednio wcześniej wyłowić produkty, które mają szansę  sprzedawać się w okresie posuchy. Trzeba też analizować dane i trendy rok do roku w podobnych okresach, korzystając z różnych źródeł.

Szybka reakcja kluczem do sukcesu

Bardzo istotne jest też odpowiednio szybkie reagowanie na sytuację. Drobny błąd w założeniach i ustawienie zbyt dużego budżetu dziennego na samym początku może nas w niektórych przypadkach kosztować naprawdę dużo pieniędzy, przepalonych na nierentownej kampanii z niskim zwrotem, jeśli go nie wychwycimy.  W drugą stronę, niewykorzystanie nadarzającego się potencjału w jakimś produkcie, związanego często z chwilową modą, może bezpowrotnie podkopać nasze szanse na zwiększenie sprzedaży, lub wybicie się na wyższe pozycje w listingu i tym samym lepszą widoczność dla kupujących.  

Podsumowanie, czyli wróćmy do tytułu

Wróćmy do pytania zadanego na samym początku. Czy kampanie Allegro Ads można prowadzić samemu? Oczywiście można. Można metodą prób i błędów nauczyć się poprawnie je optymalizować, szukać i interpretować dane, analizować swój towar pod względem jego potencjału, porównywać z ofertą konkurencji. Pytanie tylko, czy nie lepiej zainwestować czas przeznaczony na tego typu działania gdzieś indziej, a te zadania powierzyć osobie, która przeprowadziła już setki kampanii, stykając się z najróżniejszym asortymentem i przeanalizowała łącznie dziesiątki raportów? Czy nie lepiej, zamiast marnować swój kapitał na nierentowne kampanie, zostawić ich optymalizację komuś, kto ma w tej kwestii znacznie większe doświadczenie i będzie w stanie wyjaśnić, dlaczego coś się sprzedaje, a coś innego nie? Albo skontaktować się z kimś kto wyjaśni nam, dlaczego opcje wysyłki przypisane do oferty mają wpływ na wyniki Allegro Ads?

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów 25

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?