Jak powstaje aplikacja dedykowana?

Avatar for Damian Kamiński

Damian Kamiński

Front-end developer

Opublikowane: 12 listopada, 2021
Kategoria:
5
(8)
Jak powstaje aplikacja dedykowana?

Rozwiązanie na miarę

Korzystanie z gotowego oprogramowania jest obecnie bardzo popularne, jednak nie zawsze tak komfortowe, jak mogłoby się wydawać. Nie są to przecież „skrojone na miarę” dla konkretnej firmy rozwiązania. Nie mogą więc odpowiadać na jej wszystkie potrzeby biznesowe. Nic więc dziwnego, że wiele przedsiębiorstw szuka innej drogi. Niekiedy dzieje się tak z powodu samej specyfiki branży, a czasem bywa wymuszone przez konkretny etap rozwoju danego biznesu.

W niektórych przypadkach aplikacja dedykowana stanowi wręcz jedyną możliwość dla dalszego funkcjonowania firmy. Tyczy się to zwłaszcza przedsiębiorstw, których procesy są na tyle unikalne i skomplikowane, że nie mieszczą się w ramach wyznaczonych przez standardowe oprogramowania. Aplikacje dedykowane mogą być doskonałym wsparciem dla funkcjonowania firmy pod warunkiem, że zostaną przygotowane w należyty sposób.

Czym jest aplikacja dedykowana?

Aplikacja dedykowana stanowi odpowiedź na konkretne potrzeby i oczekiwania. Oznacza to, że jest projektowana i tworzona z myślą o realizacji określonych celów biznesowych. Tym samym, oprogramowanie tego typu można porównać do garnituru szytego na miarę – będzie doskonale pasować do danego przedsiębiorstwa. Korzystanie z idealnie dopasowanych narzędzi wiąże się z takimi korzyściami jak:

  • zautomatyzowanie procesów
  • przyspieszenie codziennej pracy
  • oszczędność czasu i pieniędzy
  • wzrost innowacyjności
  • zdobycie przewagi nad konkurencją

Spośród najczęściej tworzonych aplikacji dedykowanych można wyodrębnić kalkulatory, kreatory i wszelkiego rodzaju konfiguratory. Podczas gdy kalkulatory służą przede wszystkim ułatwieniu i przyspieszeniu wewnętrznych procesów firmy (np. generowania skomplikowanych zestawień finansowych), kreatory i konfiguratory szczególnie przydają się klientom. Pozwalając na dokonywanie personalizacji cech i parametrów poszczególnych produktów i usług, skutecznie zachęcają do podjęcia korzystnej z punktu widzenia biznesu decyzji zakupowej. Tym samym przyczyniają się do wzrostu konwersji.

Jak powstaje aplikacja dedykowana? | Pirk Spark

Etapy tworzenia aplikacji dedykowanej

Praca nad każdym dedykowanym oprogramowaniem zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowej analizy potrzeb i oczekiwań danego biznesu. Zazwyczaj dzieli się je na funkcjonalne i niefunkcjonalne. Te pierwsze dotyczą sposobu działania aplikacji, czyli procesów, które zachodzą w firmie. Drugie stanowią swoiste ramy dla działania całego oprogramowania. Mogą dotyczyć lokalizacji i używanych języków, współpracy z określonymi technologiami, wymagań urządzeń, na których dane narzędzie będzie używane oraz poziomu jego bezpieczeństwa.

Wszystko to sprawia, że aplikacje dedykowane są:

  • doskonale dopasowane do funkcjonowania danej firmy
  • łatwe w obsłudze dla użytkowników końcowych
  • integrowalne z wybranymi technologiami i systemami
  • autonomiczne (do optymalnego działania nie wymagają wsparcia dodatkowych komponentów)
Jak powstaje aplikacja dedykowana? | Pirk Spark

Etap I. Projekt i prototyp

Zidentyfikowane potrzeby i oczekiwania oraz określone cele biznesowe stanowią bazę dla stworzenie projektu i prototypu aplikacji. Prototyp jest swego rodzaju makietą, która odzwierciedla działanie oprogramowania w zrozumiały dla Klienta sposób.

Etap II. Stworzenie i implementacja

Po uwzględnieniu uwag Klienta przechodzi się do tworzenia końcowej wersji aplikacji. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od liczby i stopnia skomplikowania procesów biznesowych, które automatyzować ma tworzone oprogramowanie.

Jak powstaje aplikacja dedykowana? | Pirk Spark

Etap III. Testy

Gdy aplikacja przyjmie już swoją końcową formę, rozpoczyna się etap testowania. Poddanie oprogramowania szeregowi testów pozwala na odkrycie wszelkich błędów w jego funkcjonowaniu oraz – w dalszej kolejności – na ich usunięcie.

Etap IV. Uruchomienie

Po wdrożeniu wszystkich wymaganych poprawek aplikacja zostaje uruchomiona i przedstawiona końcowym użytkownikom.

Etap V. Wsparcie

Uruchomienie aplikacji dedykowanej nie stanowi zakończenia prac. Jako narzędzie do optymalizowania procesów biznesowych, dedykowane oprogramowanie wymaga stałego monitorowania i nanoszenia bieżących poprawek. Tylko stała obserwacja może sprawić, że aplikacja zawsze będzie aktualna, bez względu na zmiany, jakie zajdą na rynku.

Komu zlecić stworzenie aplikacji dedykowanej?

Wybierając firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji dedykowanej, poza doświadczeniem i wiedzą zatrudnionych w niej specjalistów, warto wziąć pod uwagę opinie obsługiwanych przez nią klientów. Dobrą praktyką jest też zapoznanie się z realizacjami agencji, aby przekonać się, czy tworzone przez nią projekty są funkcjonalne.

Podczas powstawania aplikacji dedykowanej równie ważna jest jakość samej współpracy. Aby stworzyć użyteczne i dopasowane do określonych potrzeb narzędzie, niezbędna jest przejrzysta komunikacja. To ważne, ponieważ tylko efektywny sposób komunikowania się pozwala na identyfikację i właściwe zoperacjonalizowanie celów biznesowych, na których w głównej mierze opiera się funkcjonowanie dedykowanego oprogramowania.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o nowych artykułach na naszym blogu.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 8

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?