Shopee – jak sprzedawać?

Shoppe to kolejny marketplace, który próbuje podbić polski rynek. Atrakcyjny pakiet powitalny dla sprzedających: brak opłat abonamentowych i prowizji oraz pakiet kuponów powitalnych skutecznie zachęcają do rozszerzenia dotychczasowych kanałów sprzedaży. Wabikiem dla sprzedających, a także kupujących jest również darmowa dostawa bez minimalnej kwoty zamówienia. Jak zatem zacząć sprzedaż na Shopee? Na co zwrócić uwagę?


Zanim założysz konto na tym portalu, warto żebyś zapoznał się ze statystykami i zasadami jego działania. Shopee wyceniany jest na 190 mld USD. Swoją działalność rozpoczął w Singapurze, a następnie rozszerzył ją o kraje takie jak: Malezja, Indonezja, Tajlandia, Wietnam, Argentyna, Brazylia, Filipiny, Tajwan, Meksyk, Kolumbia, Chile, Hiszpania i Francja. Obecnie Shoppe należy do 10 największych witryn e-commerce na świecie.

hero

Shoppe – jak to działa?

Tym, co wyróżnia Shopee na tle innych platform jest wysoki nacisk na ochronę kupujących przed nieuczciwymi sprzedawcami. Zgodnie z zasadami portalu sprzedający może otrzymać pieniądze dopiero wtedy, gdy klient potwierdzi odbiór zamówionej przesyłki. Jeśli dostawa nie zostanie zrealizowana, klient może liczyć na zwrot pieniędzy od Shopee. W polskiej wersji portal współpracuje z kurierami DPD oraz InPost.

Jak zacząć sprzedawać na Shopee?

Aby zacząć sprzedawać na Shoppe, musisz założyć konto. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej lub Centrum Sprzedawcy na komputerze. Podczas rejestracji będziesz musiał wybrać typ konta: indywidualne, firmowe lub non-profit oraz uzupełnić wszystkie wymagane informacje. Po ich sprawdzeniu, przesłaniu i weryfikacji przez portal, będziesz gotowy do rozpoczęcia sprzedaży! Warto zaznaczyć, że póki co shoppe.pl umożliwia sprzedaż produktów tylko na terenie Polski.

Rejestracja sprzedawcy

Jeśli rejestrujesz się na urządzeniu mobilnym, przejdź do zakładki Moje Shopee, następnie Zacznij sprzedawać (lewy górny róg) i wypełnij wymagane dane. Aby aktywować wypłatę środków, będziesz musiał przesłać jeszcze określone dokumenty, które potwierdzą podane wcześniej informacje. Rejestracja na komputerze wygląda podobnie. Różnica tkwi jedynie w jej rozpoczęciu. Aby założyć konto kliknij w Centrum Sprzedawcy.

Jak wystawić przedmiot na Shopee?

Proces wygląda podobnie jak na Allegro, wejdź w Centrum Sprzedawcy, następnie Dodaj nowy produkt i wypełnij wymagane pola. Całość jest dość intuicyjna. Problematyczne może być jedynie ustalenie kategorii produktu, dlatego jeszcze przed wystawieniem przedmiotu warto zapoznać się z listą kategorii Shopee, tym bardziej, że jest ich aż 25.


Obowiązkowymi elementami oferty są: tytuł, opis produktu, marka i cena przedmiotu, typ wysyłki oraz jego stan magazynowy. Portal zaleca, aby nadawać tytuły według schematu: marka + specyfikacja i typ + model. Podobnie jak na Allegro, unikaj Caps Locka i zbędnych symboli. Oferta może zawierać maksymalnie 9 zdjęć. Jeśli posiadasz kilka wariantów tego samego produktu, możesz uwzględnić tę informację. Każdy produkt może mieć maksymalnie dwa rodzaje wariantów.


Bardzo ważnym aspektem każdej oferty są atrybuty. Szczegółowe informacje na temat produktu zwiększają jego widoczność w wynikach wyszukiwania oraz zmniejszają liczbę zapytań na czacie. To, o czym należu pamiętać podczas wystawiania oferty jest również informacja o gwarancji. Jeśli chcesz mieć pewność, że utworzona przez Ciebie oferta jest kompletna, możesz skorzystać z Optymalizatora oferty– darmowego narzędzia Shopee.

Prowizja od sprzedaży

Póki co stawki prowizji nie zostały jeszcze ustalone. Od początku swojej działalności Shoppe oferuje sprzedawcom możliwość sprzedaży produktów bez opłat abonamentowych i prowizji. Początkowo okres promocji miał funkcjonować jedynie przez 6 pierwszych miesięcy działalności shoppe.pl, czyli do końca marca 2022 r., jednak niedawno platforma opublikowała komunikat o jego bezterminowym wydłużeniu. Jeśli ukaże się konieczność udzielania prowizji, sprzedający mają być poinformowani o wysokości stawek co najmniej 30 dni przed ich wprowadzeniem.

Centrum Sprzedawcy Shopee

To miejsce, z którego sprzedawcy mogą zarządzać swoimi produktami i transakcjami. To centrum dowodzenia, w którym znajdują się również rozbudowane narzędzia analityczne niezwykle pomocne w prowadzeniu sprzedaży. Co istotne, dostęp do ich wszystkich funkcji jest dostępny absolutnie za darmo. Aby z nich korzystać, nie trzeba płacać żadnego abonamentu.
Warto zaznaczyć, że w Centrum Sprzedawcy sprzedający ma możliwość skorzystania z Programu Pakietu Kuponów Powitalnych dla kupujących o wartości 250-500 zł. Z bonusu mogą skorzystać ci, którzy wystawią co najmniej 30 ofert, z których przynajmniej 5% będzie oferowało minimum 10% zniżki.

Shopee a cło

Obecnie Shopee umożliwia polskim sprzedawcom wyłącznie sprzedaż na terenie naszego kraju. Jeśli chodzi o kupujących również oni nie muszą martwić się opłacaniem cła. Warunek? Wartość zamówienia nie może przekraczać 150 euro i dotyczyć perfum oraz wyrobów alkoholowych i tytoniowych.

Centrum edukacji sprzedawcy Shopee

Twórcy platformy stworzyli specjalną strefę edukacyjną dla sprzedawców. Można w niej znaleźć artykuły, kursy i webinary, które pomagają zapoznać się ze wszystkimi funkcjonalnościami Shopee. Sprzedawcy znajdą tu zarówno podstawowe informacje, jak również mnóstwo zaawansowanych porad na temat zwiększenia skuteczności sprzedaży.

Wdrożenia Shopee

Jeśli chcesz wypróbować możliwości Shopy, ale nie masz czasu na samodzielne wdrażanie się w temat – chętnie Ci pomożemy. Nie tylko utworzymy konto, wdrożymy oferty, ale również zintegrujemy je z Baselinkerem, który umożliwi połączenie Shopee z Twoimi pozostałymi kanałami sprzedaży. Prowadzimy też szkolenia pracowników – pokazujemy możliwości Shoppe i uczymy, co robić, aby w pełni wykorzystać potencjał Twojej sprzedaży.

Dopasowywanie kategorii produktów

Stosunkowa duża ilość kategorii na Shopee może powodować pewne trudności z porządkowaniem produktów. A jak zapewne wiesz, ustawienie niewłaściwej kategorii dla danego produktu wpływa na gorsze pozycjonowanie oferty w wynikach wyszukiwania. Co również istotne, Shoppe nie pozwala na tworzenie duplikatów ofert w różnych kategoriach.


Zadaniem jest tym trudniejsze, że portal nie udostępnia wyszukiwarki kategorii. Jeśli nie chcesz spędzić długich godzin na zapoznawaniu się z drzewem kategorii Shopee, zdecyduj się na pomoc specjalistów. Uporządkujemy Twoje oferty zgodnie z wymaganiami portalu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że struktura twojego sklepu jest właściwa (czyt. przyjazna klientom), a sprzedawane przez Ciebie artykuły nie wypadną z rankingu.

Blokady konta

Z racji dużego nacisku na bezpieczeństwo transakcji Shopee ustaliło dość restrykcyjny regulamin świadczenia usług. Wysokie wymagania stawiane są zwłaszcza wobec wystawianych ofert. Portal monitoruje je pod kątem trzech głównych rodzajów naruszeń: wystawienia produktu z listy przedmiotów zabronionych, naruszenia własności intelektualnej i oferty podrobionych produktów oraz polityki ofert spamu. Na każdą z tych kategorii składa się masa innych mniejszych naruszeń. Wszystko to sprawia, że sprzedawcy często borykają się z problemem blokady oferty, a nawet i całego konta. Jeśli chcesz tego uniknąć:

  • Zapoznaj się z listą przedmiotów zabronionych, najlepiej jeszcze przed wystawieniem oferty.
  • Usuń z oferty wszelkie osobiste informacje kontaktowe oraz linki do zewnętrznych platform transakcyjnych.
  • Unikaj spamowania, i to zarówno pod kątem czatu, duplikacji ofert, cen, atrybutów, jak również kategorii.

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać blokadzie niż ją zwalczać. W ten sposób zaoszczędzisz masę czasu i nerwów. Przy dużej ilości ofert wykrycie przyczyny blokady konta może być dość problematyczne. Na szczęście, istnieją takie agencje jak nasza, które pomagają rozwikłać tę zagadkę. Nasi specjaliści szybko namierzą problem i skutecznie go zwalczą, jeszcze zanim blokada wpłynie w jakiś sposób na Twój biznes.

Analiza produktów

W przypadku platform sprzedażowych kluczem do osiągnięcia biznesowego sukcesu jest wyselekcjonowanie odpowiednich produktów. Każdy e-commerce rządzi się swoimi prawami, każdy skupia inną klientelę. Bestsellery, które sprzedają się na Amazonie niekoniecznie będą cieszyć się równie wielkim zainteresowaniem na Shopee. Dlatego jeszcze przed wystawieniem ofert warto zapoznać się ze specyfiką danego portalu: przejrzeć statystyki i raporty dotyczące trendów sprzedażowych.


Jeśli chcesz, aby Shopee był kolejnym kanałem Twojej sprzedaży chętnie pomożemy Ci przeanalizować produkty pod kątem ich potencjału sprzedaży na tej platformie. Podpowiemy, jakie artykuły warto promować, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze, które często są marnotrawione na wprowadzanie nierokujących produktów. Z reguły zasada przenoszenia całego asortymentu do nowego kanału sprzedaży nie jest dobrym pomysłem.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?