Allegro dropshipping – co to jest, zalety i wady sprzedaży w tym modelu

Avatar for Oskar Hertman

Oskar Hertman

CEO Pirk Spark

Opublikowane: 28 października, 2021
Kategoria:
4.3
(12)

Prostota rozpoczęcia sprzedaży

Szacuje się, że Allegro pozwala na dotarcie ze swoim asortymentem nawet do 66% mieszkańców Polski (mających co najmniej 16 lat). Imponująca liczba potencjalnych klientów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie sprzedaży w ramach tego serwisu.

Co szczególnie interesujące, obecnie można skutecznie zarabiać na Allegro nawet wówczas, gdy nie posiada się żadnych towarów! Ten model sprzedaży nazywany jest dropshipping.

Dropshipping – co to jest?

Dropshipping to model logistyczny, który pozwala sprzedawcom na zrezygnowanie z magazynowania swojego asortymentu. Jest to możliwe, ponieważ obowiązek wysyłki towaru zostaje przesunięty na jego dostawcę. Innymi słowy, w przypadku dropshippingu to producent danego towaru, a nie sprzedawca, zajmuje się jego przechowywaniem, przygotowywaniem do wysyłki i rozsyłaniem do klientów.

Sprzedawca, który stawia na dropshipping zajmuje się wyłącznie marketingiem, obsługą transakcji oraz zarządzaniem swoim sklepem. Jak to wszystko działa? W momencie dokonania przez klienta zakupu na Allegro lub w sklepie internetowym sprzedawca przesyła zlecenie do producenta, który z kolei kompletuje towar i wysyła paczkę do klienta. Tym samym sprzedawca odgrywa rolę pośrednika pomiędzy klientem a producentem.

Allegro koszyk zakupowy na pomarańczowym tle

Zalety dropshipping na Allegro

  • Nie musisz posiadać dużego kapitału – dropshipping nie wymaga inwestowania w towar, dlatego koszty rozpoczęcia działalności handlowej ulegają znacznemu zmniejszeniu. Pamiętaj, że w tym modelu płacisz tylko wtedy, gdy uda Ci się sprzedać towar na Allegro! Początkowe wydatki dotyczą zatem przede wszystkim uruchomienia samej sprzedaży.
  • Nie musisz magazynować swojego towaru – w większości przypadków sprzedaż (zarówno tradycyjna, jak i internetowa) wiąże się z koniecznością przechowywania produktów. Magazynowanie zwykle wiąże się z dużymi wydatkami. W przypadku dropshippingu jesteś zwolniony z tego obowiązku. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby oferować swoim klientom tysiące towarów.
  • Możesz pracować zdalnie – rola sprzedawcy w ramach dropshippingu na Allegro wiąże się przede wszystkim z marketingiem. Wymienione obowiązki można z powodzeniem realizować z dowolnego miejsca na świecie, dropshipping stanowi więc idealne rozwiązanie dla osób, które preferują pracę z domu.
  • Posiadasz mniejszą odpowiedzialność niż w przypadku innych modeli sprzedaży na Allegro – dzięki dropshippingowi nie musisz zajmować się pakowaniem towarów i ich wysyłką, tym samym masz więcej czasu na realizowanie innych zadań, np. prowadzenie akcji marketingowych, które skutkują zwiększeniem sprzedaży.
  • Masz dużą elastyczność w doborze asortymentu na Allegro – magazynowanie towarów obarczone jest ryzykiem poniesienia strat, np. w sytuacji, gdy produkty nie zainteresują klientów. W przypadku Allegro dropshipping w każdym momencie możesz rozbudować lub nawet diametralnie zmienić swój asortyment po to, by dopasować się do panujących na rynku trendów, a więc zmaksymalizować zysk ze sprzedaży.
kalkulator

Dlaczego warto sprzedawać na Allegro w modelu dropshipping?

Allegro to największa platforma e-commerce w Polsce. Miesięcznie korzysta z niej ok. 20 milionów internautów, co stanowi ponad 75% wszystkich polskich użytkowników sieci. Żaden inny kanał sprzedaży nie oferuje sprzedawcom dostępu do tak ogromnej liczby potencjalnych klientów.

To jednak nie wszystko. Rozpoczęcie sprzedaży na Allegro wiąże się z poniesieniem niższych kosztów niż założenie sklepu internetowego. Założenie konta w serwisie jest też bardzo łatwe, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny i poczekać, aż zostanie pozytywnie rozpatrzony (zwykle zajmuje to 3 dni). Poza interesującymi integracjami (np. z magazynami, kurierami i płatnościami) Allegro oferuje także dostęp do Allegro Ads, czyli zaawansowanego systemu reklamowego, który umożliwia skuteczne promowanie ofert.

Biorąc pod uwagę wymienione zalety, sprzedawanie na Allegro stanowi wspaniałe dopełnienie dropshippingu, ponieważ ściąga z Twoich barków kolejną odpowiedzialność, a mianowicie – konieczność założenia i utrzymania własnej strony internetowej.

Allegro rakieta

Dropshipping na Allegro

Dropshipping na Allegro polega na tym samym, co ten funkcjonujący w ramach sklepu internetowego. Serwis utrudnia jednak współpracę z wieloma producentami. W przypadku korzystania z usług kilku hurtowni zostaniesz obarczony dopłatami do przesyłek, które niekiedy znacząco obniżają opłacalność całego przedsięwzięcia. Ten problem można jednak łatwo ominąć. Wystarczy założyć wiele różnych kont na Allegro i każde z nich przypisać do innej hurtowni.

Dropshipping na Allegro - pomoc agencji Pirk Spark

Gdzie znaleźć partnera na dropshipping na Allegro?

No dobrze, jesteś coraz bardziej zdecydowany, aby rozpocząć dropshipping na Allegro. Ale gdzie właściwie szukać hurtowni, które byłyby zainteresowane współpracą tego typu? Oczywiście w internecie. Na Facebooku możesz znaleźć wiele grup zrzeszających producentów poszukujących partnerów dropshippingowych. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z BaseLinkera, ponieważ dzięki należącej do niego bazie można zaznajomić się z listą potencjalnych kontrahentów.

Na co zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy dropshipping na Allegro?

  • Czas realizacji zamówień – nie może być zbyt długi, w przeciwnym razie podważa sens całej idei dropshippingu i skutecznie zniechęca klientów do dokonywania zakupów.
  • Rodzaj dostaw – aby zadowolić klientów, warto oferować kilka rodzajów dostaw.
  • Polityka zwrotów – dla własnego bezpieczeństwa wybierz partnera, który obsługuje zwroty i nie pobiera za nie wysokich opłat.
  • Opłacalność współpracy – dokładnie przelicz, czy współpraca z danym producentem lub hurtownią pozwoli Ci na wypracowanie satysfakcjonującego zysku. Jeśli nie, poszukaj takiego, z którym współpraca będzie dla Ciebie bardziej opłacalna.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 12

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?