Allegro Pay – co to jest i jak z tego korzystać?

Avatar for Monika Ulbrych

Monika Ulbrych

Sales Specialist

Opublikowane: 3 kwietnia, 2024
Kategoria:
5
(6)

Jak korzystać z Allegro Pay? Czy środki w Allegro Pay są darmowe? I czy w ogóle ta usługa dostarczana przez Allegro jest bezpieczna? Dowiedz się, czytając najnowszy artykuł! Jako eksperci od obsługi Allegro przyjrzymy się w nim temu, jak działa Allegro Pay – zarówno z perspektywy kupującego, jak i sprzedawcy oraz postaramy się odpowiedzieć, czy warto z niego korzystać.

 1. Co to jest Allegro Pay?
 2. Jak działa Allegro Pay, czyli odroczone płatności Allegro?
 3. Jak założyć Allegro Pay?
 4. Spłata Allegro Pay – informacje praktyczne
 5. Zakupy z Allegro Pay – kiedy nie są możliwe?
 6. Allegro Pay – dodatkowe informacje
 7. Allegro Pay  z perspektywy sprzedającego
 8. Allegro Pay – FAQ

Co to jest Allegro Pay?

Allegro Pay to stworzony przez Allegro system płatności. Pozwala na kupowanie produktów z możliwością zapłacenia za nie w późniejszym terminie. Marketplace daje pod tym względem sporo swobody – zamówienie należy opłacić w całości w ciągu 30 dni od zakupu lub w formie nawet 20 comiesięcznych opłat. Uogólniając, można porównać Allegro Pay do klasycznego systemu ratalnego. Należy jednak pamiętać, że za usługę odpowiada serwis Allegro, a nie bank. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na decyzję.

Allegro Pay w liczbach:

 1. Obecnie z Allegro Pay korzysta ok. 1,5 mln osób.
 2. Maksymalny limit Allegro Pay to: 4200 zł
 3. Wartość pożyczek udzielonych przez Allegro Pay zwiększyła się o połowę do 6,7 bn zł w 2023 roku!
 4. Według badania zadowolenia klientów system Allegro Pay poleciłoby aż 94% użytkowników.

Jak działa Allegro Pay, czyli odroczone płatności Allegro?

Usługa Allegro Pay jest bezpłatna. Aby zacząć ją używać, wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję. To nic nie kosztuje. Nawet jeśli uruchomisz Allegro Pay i z jakiegoś powodu, nigdy z niego nie skorzystasz, nie musisz martwić się o koszty. System sam w sobie nie generuje żadnych opłat.

Przy aktywacji Allegro dokładnie weryfikuje historię Twoich zamówień. Na tej podstawie (oraz danych z innych źródeł) określa, jaki budżet przypisać Ci na początek. Budżet ten nosi na portalu nazwę Twoje środki. Gdy kupisz coś za ich pomocą, budżet automatycznie ulegnie pomniejszeniu. Gdy spłacisz swoje zobowiązania wobec serwisu – odpowiednio się zwiększy. Regularne korzystanie z Allegro Pay oraz terminowe opłacanie zakupów, systematycznie zwiększa budżet przyznany przez Allegro.

Pamiętaj, że samo przypisanie budżetu nie oznacza zawarcia umowy o kredyt! Allegro wpisze do baz zewnętrznych (typu BIK) wysokość Twojego zobowiązania dopiero w momencie, gdy kupując na portalu, skorzystasz z systemu Allegro Pay i zaakceptujesz warunki umowy o kredyt konsumencki.

Jak założyć Allegro Pay?

Skoro wiesz już, co to Allegro Pay, czas na instrukcję, jak je założyć. Zrobisz to w bardzo prosty sposób.

 1. Zaloguj się na swoje prywatne konto Allegro i przejdź na stronę aktywacji Allegro Pay.
 2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy, podając takie dane jak: imię, nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, numer telefonu oraz kraj urodzenia.
 3. Zaakceptuj wymagane zgody.
 4. Kliknij w przycisk Aktywuj Allegro Pay.
 5. Po otrzymaniu kodu SMS wpisz go w odpowiednie miejsce.
 6. Wybierz dodatkowe uwierzytelnienie przez bank (np. Santander, mBank, PKO BP).
 7. Wyraź wymagane zgody.
 8. Dokonaj autoryzacji w wybranym banku.
 9. Poczekaj, aż Allegro Pay uwierzytelni Twoje dane. Może to potrwać kilka minut.
 10. Twoje Allegro Pay jest aktywne! Sprawdź kwotę przyznaną Ci w ramach Twoich środków.

Spłata Allegro Pay – informacje praktyczne

Allegro Pay jest bardzo łatwe w używaniu. Możesz spłacać swoje należności w takiej formie, jaką uważasz za najwygodniejszą. Dostępne opcje spłaty Allegro Pay to: BLIK-iem, szybkim przelewem oraz kartą płatniczą. Ta ostatnia jest jednak dostępna tylko dla osób, które terminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań. Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić wartość swojego zadłużenia w zakładce Allegro Pay (znajdziesz ją w sekcji Allegro Finanse). Co więcej, o nadchodzącym terminie spłaty z wyprzedzeniem poinformuje Cię sam portal.

Zakupy z Allegro Pay – kiedy nie są możliwe? 

Istnieje kilka kategorii, w których nie można płacić za pomocą Allegro Pay. Chodzi między innymi o:

 • Kryptowaluty,
 • Zdrapki,
 • Kody i doładowania,
 • Gry online (MMO),
 • Numizmatyka,
 • Żywe zwierzęta,
 • Leki bez recepty oraz
 • Kupony i vouchery.

Dodatkowo nie użyjesz Allegro Pay:

 • w ofertach wymieniających przesyłkę elektroniczną jako formę dostawy,
 • gdy wybierzesz dostawę elektroniczną lub płatność za pobraniem,
 • jeśli sprzedawca (o ile nie jest kontem firmowym) nie aktywował usługi Przelewy24,
 • używasz innej niż polska wersji Allegro i/lub płacisz walutą inną niż polski złoty.

➔ Więcej wyjątków znajdziesz w artykule Kiedy nie skorzystasz z Allegro Pay?

Allegro Pay – dodatkowe informacje: 

 • Minimalna kwota zakupów (wraz z dostawą), która uprawnia do skorzystania z Allegro Pay to 30 zł. Maksymalną kwotę określa natomiast budżet przyznany w ramach Twoich środków.
 • Za zakup zrealizowany ze środków Allegro Pay należy zapłacić w ciągu 30 dni od transakcji. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz całość spłaty zrealizować wcześniej.
 • Mając Allegro Pay, możesz skorzystać z podzielenia płatności na miesięczne raty (od 2 do 20). Opcja ta jest dostępna w przypadku zakupów o wartości co najmniej 200 zł.
 • Robiąc zakupy z Allegro Pay, nie można korzystać z Monet i kart podarunkowych Allegro.
 • W przypadku zwrotu (lub anulowania) zamówienia, otrzymasz zwrot pieniędzy bezpośrednio do Allegro Pay. W ten sposób wartość Twoich środków zostanie zwiększona, a umowa kredytowa zamknięta.
 • RRSO dla usług Allegro Pay różni się wysokością. W przypadku spłaty w 30 dni wynosi 0%, w przypadku spłaty w 2 miesiące – 0%, w przypadku spłaty w 3, 5, 10 i 20 miesięcy – 29,41%, a w przypadku spłaty w 3-20 miesięcy – 31,93%. 

Początkowo przyznana wysokość Twoich środków zależy m.in. od historii Twoich zakupów i może wynieść od 300 do 4200 zł.

➔ Więcej informacji znajdziesz w oficjalnych materiałach Allegro, np.: Allegro Pay – najczęściej zadawane pytania oraz Czym jest Allegro Pay?.

Allegro Pay z perspektywy sprzedającego

To, czy w ramach Twojej oferty Allegro, kupujący będzie mógł skorzystać z Allegro Pay, nie zależy od Ciebie, a od wybranej kategorii. Portal jasno określa, w których branżach nie funkcjonuje system odroczonych płatności Allegro Pay. Tym samym, nie masz wyjścia i po prostu musisz się pogodzić z tą funkcjonalnością. Zwłaszcza że zachęca ona użytkowników serwisu do częstszego robienia zakupów.

Co istotne w Twojej sytuacji, Allegro pobiera dodatkową prowizję od sprzedających za każdą transakcję zrealizowaną poprzez Allegro Pay. Opłata ta wynosi 0,35% netto (0,43 zł brutto) wartości opłaconych zakupów, ale nie może przekroczyć 5 zł netto (6,15 zł brutto). 
➔ Zależy Ci na opłacalności swojej sprzedaży na Allegro? Dowiedz się, jak liczyć rentowność sprzedaży na Allegro. Być może okaże się, że nie musisz martwić się obciążeniami z tytułu Allegro Pay.

Allegro Pay – FAQ

Kto może skorzystać z Allegro Pay?

Konto Allegro Pay może posiadać każdy, kto jest użytkownikiem Allegro. 

Jak w Allegro Pay wygląda maksymalny limit?

W 2024 w Allegro Pay maksymalny limit dla kupującego to 4200 zł. 

Czy Allegro Pay jest bezpieczne?

Allegro Pay weryfikacja wymaga podania numeru PESEL oraz numeru i serii dowodu osobistego. Nie musisz się jednak tego bać! Allegro korzysta z wysokiej klasy zabezpieczeń, dzięki czemu może zapewnić poufność i bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Jeśli natomiast martwisz się potencjalnym wykorzystaniem Twoich środków przez osoby trzecie, zawsze możesz skorzystać z zabezpieczenia płatności SMS kodem.

Czy za Allegro Pay się płaci?

Płatności Allegro Pay same w sobie nic nie kosztują. Kupowanie na raty może jednak generować odsetki. Dlatego też, zanim zaakceptujesz umowę kredytu, koniecznie przeczytaj regulamin usługi Allegro Pay. Znajdziesz w nim wysokość oprocentowania dla poszczególnych form spłaty zakupów.

Mając Allegro Pay, od jakiej kwoty mogę płacić za zakupy?

Zakupy z Allegro Pay są możliwe od kwoty 30 zł (razem z opcją dostawy). Tym samym, płatności Allegro Pay są bardzo elastyczne i pozwalają na swobodne wykorzystanie.

Allegro Pay – jak się spłaca?

Środki w Allegro Pay spłaca się podobnie jak wszelkiego rodzaju odroczone płatności. Użytkownik usługi Allegro może dokonać spłaty zakupów w wybranej przez siebie formie (np. BLIK-iem, kartą płatniczą) w dowolnym czasie, który nie powinien przekraczać 30 dni od daty transakcji lub daty wyznaczonej w harmonogramie spłacania rat.

Co jest potrzebne do Allegro Pay? 

Aby założyć konto Allegro Pay, należy posiadać prywatne konto Allegro oraz podać wymagane dane. Allegro Pay weryfikacja wymaga także uwierzytelnienia ze strony banku.

Allegro Pay – co jeśli chcę zrezygnować? 

Jeśli chcesz zrezygnować z Allegro Pay, żaden problem. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić wzór formularza odstąpienia od umowy. Serwis ma 14 dni na przyjęcie Twojej dyspozycji. 

Allegro Pay dla firm – czy jest już dostępne?

Allegro Pay dla firm istnieje pod postacią Allegro Pay Business. System ten jest przeznaczony dla firm i pozwala na odroczenie płatności za zakupy o 30 lub 60 dni oraz jest oparty o limit handlowy w wysokości 50 000 zł. 

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?