Czarna Lista Allegro – Poznaj zakładkę Moi nieaktywni kupujący

Avatar for Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska

Marketing Specialist

Opublikowane: 19 kwietnia, 2024
Kategoria:
5
(4)

Jak zablokować kupującego na Allegro? Choć portal wprowadził zakładkę Moi nieaktywni kupujący, która powszechnie nazywana jest Czarną Listą Allegro, nie każdy sprzedawca wie jak i, co ważniejsze, kiedy z niej korzystać. Jeśli zmagasz się z trudnymi klientami, ten poradnik na pewno Ci się przyda. Jako specjaliści od obsługi Allegro przeprowadzimy Cię przez dodawanie klientów do Allegro Czarnej Listy krok po kroku.

 1. Czarna Lista Allegro – czym jest dla sprzedawcy?
 2. Zakłada Allegro Moi nieaktywni kupujący – gdzie jest i jak wygląda?
 3. Instrukcja na Allegro jak zablokować kupującego, czyli umieścić go na czarnej liście
 4. Instrukcja, jak umieścić klienta na Allegro Czarnej Liście na koncie powiązanym
 5. Instrukcja, jak usunąć klienta z Allegro Czarnej Listy
 6. W jakich sytuacjach można zablokować na Allegro kupującego?
 7. Czarna Lista Allegro – kiedy z niej nie korzystać?
 8. Czarna lista Allegro – FAQ

Czarna Lista Allegro – czym jest dla sprzedawcy?

Jeśli szukasz typowej Czarnej Listy Allegro, srogo się zawiedziesz. Obecnie nie znajdziesz na platformie niczego takiego. Możesz się natomiast natknąć na zakładkę Moi nieaktywni kupujący. Choć nazwa nie informuje o tym wprost, w rzeczywistości zakładka ta pełni dla sprzedawców rolę czegoś w rodzaju czarnej listy kupujących
Na Allegro Moi nieaktywni kupujący pozwala na odebranie kupującym możliwości robienia zakupów w danym sklepie. Wystarczy dodać ich loginy do specjalnej listy. Co ważne, jako sprzedający możesz nie tylko dodawać klientów do zakładki Moi nieaktywni kupujący w dowolnym momencie, ale także ich z niej usuwać (to, oczywiście, wiąże się z przywróceniem im prawa do kupowania na Twoim koncie).

Zakłada Allegro Moi nieaktywni kupujący – gdzie jest i jak wygląda?

Zakładka Allegro Moi nieaktywni kupujący dostępna jest dla każdego sprzedającego. Aby do niej dotrzeć, wystarczy zalogować się na konto firmowe Allegro i wejść w Ustawienia sprzedaży.

Zakładka jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Chcąc ją maksymalnie uprościć, portal zdecydował się na formę listy z nazwami nieaktywnych użytkowników. Być może taki wygląd nie jest zbyt estetyczny – zdecydowanie nadrabia jednak funkcjonalnością.

Instrukcja na Allegro jak zablokować kupującego, czyli umieścić go na czarnej liście

UWAGA! Od 30 kwietnia 2024 roku dodasz klienta do zakładki Moi nieaktywni kupujący tylko, jeśli wybierzesz powód z listy oraz wskażesz co najmniej 3 zamówienia danego klienta z ostatnich 180 dni, których dotyczy wybrany powód.

KROK 1. Gdy już otworzysz zakładkę, naciśnij na pomarańczowy przycisk z napisem Dodaj kupującego.

KROK 2. Na ekranie pojawi się formularz do wypełnienia. Aby dodać kupującego do zakładki Moi nieaktywni kupujący, wpisz jego login, wybierz powód umieszczenia go na Czarnej Liście Allegro oraz, jeśli chcesz, napisz o nim notatkę.

KROK 3. Wciśnij przycisk Dodaj i zakończ pracę.

➔ W celu dodania kupującego na Czarną Listę kupujących Allegro możesz także sięgnąć po API Allegro.

➔ Pamiętaj jednak, że możesz dodać do zakładki Moi nieaktywni kupujący jedynie tych klientów, którzy robili zakupy w Twoim sklepie w ciągu ostatnich 180 dni.

Instrukcja, jak umieścić klienta na Allegro Czarnej Liście na koncie powiązanym

Jeśli posiadasz kilka kont Allegro, możesz umieścić danego klienta na czarnych listach kupujących na nich wszystkich (o ile są ze sobą powiązane) – nawet gdy kupował tylko na jednym z nich. Aby to zrobić:

 1. Dodaj klienta do zakładki Moi nieaktywni kupujący na koncie, na którym coś kupił.
 2. Wyloguj się z konta głównego i zaloguj na powiązanym.
 3. Otwórz zakładkę Moi nieaktywni kupujący i naciśnij na przycisk Dodaj kupującego.
 4. Wpisz login niepożądanego klienta i uzupełnij pozostałe sekcje formularza. Zakończ pracę, wciskając Dodaj

Instrukcja, jak usunąć klienta z Allegro Czarnej Listy

Warto regularnie zaglądać do zakładki Moi nieaktywni kupujący, aby po upływie jakiegoś czasu przywracać klientom możliwość robienia zakupów w sklepie. Zrobisz to w następujący sposób:

KROK 1. Zaloguj się na swoje konto firmowe Allegro i otwórz zakładkę Moi nieaktywni kupujący.

KROK 2. Usuń kupującego z Czarnej Listy, klikając w ikonę kosza na śmieci.

KROK 3. To wszystko!

W jakich sytuacjach można zablokować na Allegro kupującego?

Choć możesz mieć ochotę na dodanie klienta do Czarnej Listy kupujących Allegro, czasem lepiej się powstrzymać. Umieszczenie kupującego w zakładce Moi nieaktywni kupujący pozbawia go prawa do robienia zakupów w Twoim sklepie, co może narazić Cię na konflikt z prawem (z tytułu artykułu 135 kodeksu wykroczeń). Polskie prawo nie pozwala na nieuzasadnione odmówienie sprzedaży. Dlatego też lepiej dobrze się zastanowić, zanim sięgnie się po ostateczność i skorzysta z czarnej listy kupujących Allegro.

W niektórych sytuacjach skorzystanie z Allegro Czarnej Listy jest jednak wskazane. Oto one:

 • klient nie opłacił zakupów (co najmniej 3 razy),
 • klient wygrał licytację, ale nie zapłacił za zakupy,
 • klient kilka razy zwrócił niewłaściwy towar,
 • klient groził podjęciem działań na szkodę sprzedającego,
 • klient kilka raz zwrócił zniszczony towar.

Czarna Lista Allegro – kiedy z niej nie korzystać?

Jak już wiesz, nie zawsze umieszczenie klienta na Allegro Czarnej Liście będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Aby ułatwić sobie rozeznanie w sytuacji, zapoznaj się z przykładami, kiedy nie należy dodawać kupującego do zakładki Moi nieaktywni kupujący. Znajdziesz je poniżej.

 • Klient skorzystał ze swoich praw (np. odstąpienia od umowy).
 • Klient nie dokończył zakupów albo nie odebrał zamówienia z przyczyn od niego niezależnych (tzw. przyczyn losowych).
 • Klient przez przypadek podał złe dane.
 • Klient przez przypadek nie opłacił zamówienia.
 • Klient skorzystał z funkcji serwisu (np. wystawił negatyw).

➔ Niektórzy sprzedający sięgają po Czarną Listę kupujących Allegro, gdy klient wystawia negatywny komentarz. To błąd! Nie można karać kupującego za korzystanie z dostępnych dla niego funkcji serwisu. Co równie ważne, takie działanie naraża na poważny konflikt z prawem. Niemniej, rozumiemy, że otrzymanie negatywnej opinii nie jest zbyt przyjemne. W takiej sytuacji jednak o wiele lepiej skorzystać z profesjonalnej usługi usuwania negatywów Allegro.

Czarna lista Allegro – FAQ

Czy Allegro Czarna Lista to to samo co zakładka Moi nieaktywni kupujący?

Niegdyś sprzedawcy Allegro mieli dostęp do prawdziwej czarnej listy kupujących. Czasy te jednak już dawno minęły. Teraz rolę Allegro Czarnej Listy pełni zakładka Moi nieaktywni kupujący

Do czego służy zakładka Moi nieaktywni kupujący?

Zakładka Moi nieaktywni kupujący przejęła funkcję Czarnej Listy Allegro. Za jej pomocą możesz pozbawić klienta możliwości kupowania w Twoim sklepie.

Czy skorzystanie z Czarnej Listy Allegro równa się zablokowaniu kupującego?

Tak. Dodanie klienta na Czarną Listę Allegro pozbawia go prawa do kupowania w danym sklepie, co równa się jego zablokowaniu.

Kim są nieaktywni kupujący Allegro?

Nieaktywni kupujący Allegro to użytkownicy, którzy nie mogą robić zakupów na danym koncie. Pozbawianie ich prawa do kupowania to funkcja Czarnej Listy Allegro (inaczej: zakładki Moi nieaktywni kupujący). Oczywiście, jako sprzedawca możesz przywrócić możliwość kupowania w Twoim sklepie. W tym celu skorzystaj z opcji Usuń kupującego z czarnej listy.

Czy można usunąć klienta z Czarnej Listy Allegro?

Tak! Usuwanie klientów z Czarnej Listy Allegro jest tak samo łatwe jak ich dodawanie. Co więcej, warto regularnie przeglądać zakładkę Moi nieaktywni kupujący, aby usuwać użytkowników, którzy tkwią na niej od dłuższego czasu.

Czy Allegro powiadomi użytkownika czarnej listy, że się na niej znalazł?

Nie. Dowie się jednak o tym, że znajduje się na Twojej Czarnej Liście Allegro, gdy będzie chciał coś u Ciebie kupić. Otrzyma wówczas także możliwość skontaktowania się z Tobą w celu wyjaśnienia sprawy.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?