Jak zwrócić produkt na Allegro z i bez Allegro Smart? – Poradnik

Avatar for Magdalena Nowaczyk

Magdalena Nowaczyk

Marketing & PR Manager

Opublikowane: 10 kwietnia, 2024
Kategoria:
3.8
(6)

Jeśli często kupujesz na Allegro, prędzej czy później nadejdzie ten czas, kiedy trzeba będzie dokonać zwrotu Allegro. Na szczęście nie musisz się martwić, jak zrobić zwrot na Allegro, ponieważ przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. W końcu jesteśmy specjalistami od obsługi Allegro, co oznacza, że ten marketplace nie ma dla nas tajemnic! Z tego artykułu dowiesz się, jak zwrócić towar na Allegro z i bez Allegro Smart. Poznasz także perspektywę sprzedawcy, a mianowicie – sprawdzisz, w jakich sytuacjach możesz odmówić przyjęcia zwrotu Allegro. 

  1. Jak zwrócić towar na Allegro?
  2. Jak zrobić zwrot na Allegro bez Allegro Smart?
  3. Jak dokonać zwrotu na Allegro z Allegro Smart?– Instrukcja krok po kroku
  4. Zwrot Allegro z perspektywy sprzedawcy – kiedy możesz odmówić prawa do zwrotu?
  5. Jak zrobić zwrot na Allegro? – FAQ

Jak zwrócić towar na Allegro?

Na Allegro istnieją dwa sposoby na zrezygnowanie z zakupu. Pierwszy to anulowanie zakupu, a drugi – zwrot Allegro. Każdy z nich jest uznawany przez serwis za odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży. Niżej znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat 

  • Anulowanie zakupu – opcja znajduje się w Szczegółach zakupu, ale jedynie w sytuacji, gdy sprzedający pozwala na anulowanie zakupu. Możesz z niej skorzystać bez względu na to, czy zamówienie zostało opłacone, czy nie. Pamiętaj jednak, że anulowanie zakupu nie jest możliwe w przypadku takich statusów przesyłki jak W realizacji, Przygotowane do wysyłki oraz Wysłane. Nie anulujesz też swojego zakupu, jeśli kupujesz z konta firmowego i/lub prosisz o wystawienie faktury. Pozostałe wyjątki to: sprzedający uzupełnił numer przesyłki oraz od złożenia zamówienia upłynęły 3 dni. 
  • Zwrot Allegro – to opcja, z której należy skorzystać, jeśli anulowanie zakupu nie jest dostępne. Aby odstąpić od umowy w ten sposób, wystarczy skorzystać z Formularza zwrotu (więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu). Co ważne, możesz użyć zwrotu Allegro nie tylko po otrzymaniu przesyłki, ale także przed jej odebraniem – pod warunkiem że sprzedający uzupełnił numer do jej śledzenia. Nie zapominaj jednak, że nie wszystkie produkty da się zwrócić! Jeśli Twoje zamówienie jest tzw. produktem z wyłączonym prawem odstąpienia od umowy, nie zobaczysz opcji odstąpienia od umowy w formularzu zwrotu.

Jak zrobić zwrot na Allegro bez Allegro Smart?

Krok 1. Otwórz zakładkę Moje zakupy.

Krok 2. Wybierz odpowiednie zamówienie i kliknij w opcję Szczegóły zakupu.

Krok 3. Naciśnij funkcję Zwróć zakup. Po chwili Twoim oczom ukaże się formularz zwrotu produktu.

Uwaga! W niektórych przypadkach przycisk Zwróć zakup może być wyszarzony. To znaczy, że minął czas na zwrócenie produktu lub sprzedający nie wypełnił warunków zwrotu. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą i dopytać, czy mimo to można zwrócić zakup.

Krok 4. Wybierz przedmioty, które masz zamiar zwrócić i wskaż powód zwrotu. Jeśli chcesz zwrócić kilka produktów w tym samym zamówieniu, możesz wskazać osobny powód zwrotu dla każdego z nich.

Krok 5. Zweryfikuj dane do zwrotu, a następnie kliknij w Zwracam produkt. W tym momencie sprzedający powinien otrzymać automatyczną wiadomość.

Wybierz produkt do zwrotu na Allegro - przykładowa oferta Allegro

Krok 6. Teraz czas na wybranie metody przesyłki. Pamiętaj jednak, że sprzedawca jest zobowiązany jedynie do zwrócenia kosztu najtańszej przesyłki. Tym samym, jeśli wybierzesz droższą, nie otrzymasz pełnego zwrotu poniesionych kosztów.

Krok 7. Spakuj i odeślij produkt do sprzedającego. Masz na to 14 dni od momentu wypełnienia formularza. To wszystko.

Jak dokonać zwrotu na Allegro z Allegro Smart?– Instrukcja krok po kroku

Allegro Smart to program Allegro, który cieszy się coraz większą popularnością. I trudno się dziwić, ponieważ jego użytkownicy mogą korzystać z darmowych wysyłek w przypadku zakupów kosztujących co najmniej 45 zł. To jednak nie wszystko. Osoby, które opłacają Allegro Smart, mają także możliwość dokonywania darmowych zwrotów Allegro. 

Dowiedz się więcej o programie lojalnościowym Allegro Smart! Poznaj warunki dla sprzedających na Allegro.

Jedna paczka kupiona w ramach Allegro Smart uprawnia do jednego darmowego zwrotu. A co jeśli chcesz zwrócić kilka produktów otrzymanych w ramach jednego zamówienia? Załóżmy, że Twoje zakupy to dwa produkty po 25 zł każdy. Możesz zwrócić za darmo jeden z nich lub oba.

Krok I – Sprawdź, czy zwrot Allegro Smart jest możliwy w Twoim przypadku

Nie zawsze zwrot Allegro Smart jest możliwy. Dlatego też pierwszym krokiem jest zweryfikowanie sytuacji. Oczywiście, większość produktów da się zwrócić. Istnieją jednak wyjątki, np. żywność, bielizna osobista, testy ciążowe oraz soczewki kontaktowe. Aby dokonać zwrotu Allegro Smart, musisz także mieścić się w czasie uprawniającym do zwrotu. Allegro pozwala na odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni od odebrania zamówienia. Jednakże niektórzy sprzedający, wychodząc naprzeciw swoim klientom, wydłużają ten okres. Wszystkie informacje znajdziesz w polityce zwrotów, która powinna znaleźć się w każdej ofercie. 

Krok II – Uzupełnij formularz zwrotu Allegro Smart

Formularz zwrotu Allegro Smart praktycznie niczym nie różni się od zwyczajnego formularza zwrotu Allegro. Aby go wypełnić, otwórz zakładkę Moje zakupy, wybierz zamówienie, które chcesz zwrócić i kliknij w Szczegóły zakupu. Następnie wskaż przedmioty z listy i podaj powód zwrotu. Jeśli chcesz, możesz podać inny powód dla każdego produktu. Pozostaje Ci tylko uzupełnić dane do zwrotu środków. To wszystko. Potwierdź zwrot, klikając w Zwracam produkty i wybierz sposób przesyłki. Pamiętaj, że musisz nadać paczkę taką samą metodą, jaką do Ciebie przyszła! 

Krok IIINadaj zwrot Allegro Smart

Podczas korzystania ze zwrotu Allegro Smart, system generuje specjalny kod zwrotu Allegro / etykietę nadawczą. Pobierz ten plik i go wydrukuj. Zapakuj zamówienie tak, aby było bezpieczne w drodze powrotnej. Umieść kod zwrotu / etykietę nadawczą na paczce w taki sposób, aby była dobrze widoczna. Nadaj paczkę w wybrany sposób (np. w przypadku darmowej dostawy do paczkomatu InPost zanieś paczkę do dowolnego paczkomatu InPost i nadaj ją, postępując według instrukcji przewoźnika). 

➔ W oficjalnym artykule Jak zwrócić przedmioty kupione w ramach Allegro Smart znajdziesz tabelę z dostępnymi metodami dostawy zwrotu Allegro w ramach Allegro Smart. 

Zwrot Allegro z perspektywy sprzedawcy – kiedy możesz odmówić prawa do zwrotu?

Regulamin Allegro wyszczególnia kilka sytuacji, kiedy możesz odmówić klientowi prawa do zwrotu jako sprzedawca. Są to następujące przypadku:

  • Nie prowadzisz działalności gospodarczej. Osoba prywatna nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów. Oczywiście, nawet wówczas możesz pójść na rękę kupującym i stworzyć własną politykę zwrotów. Określ w niej takie kwestie jak: czas na zwrot, sposób zwracania produktów oraz koszty zwrotu. 
  • Klient chce zwrócić produkt, który podlega zwrotowi ograniczonemu (np. końcówki do szczoteczki elektrycznej, maseczki, kod do gry, e-book itd.) lub nie podlega zwrotowi (np. złote monety kolekcjonerskie, leki bez recepty). Szerszą listę produktów tego typu znajdziesz na oficjalnej stronie Allegro – sytuacje, w których można odmówić zwrotu Allegro.  
  • Upłynęło więcej niż 14 dni od momentu odebrania przesyłki przez klienta, a Twoja polityka zwrotów nie pozwala na przyjmowanie zwrotów Allegro poza tym czasem. 

Jak zrobić zwrot na Allegro? – FAQ

Kto może zrobić zwrot na Allegro?

Każdy może zwrócić zamówienie Allegro pod warunkiem, że nie prowadzi działalności gospodarczej lub prowadzi działalność gospodarczą, ale chce zwrócić zamówienie, które nie ma charakteru zawodowego (np. prowadzisz gabinet kosmetyczny i zamawiasz drukarkę na jego potrzeby – wówczas możesz ją bez problemu zwrócić). 

Czy sprzedawca może odmówić prawa do zwrotu na Allegro?

Tak, nie zawsze możesz zwrócić produkt sprzedającemu. Co więcej, sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia zwrotu paczki w niektórych sytuacjach (np. jeśli chcesz zwrócić zamówienie z bielizną). 

Czy Allegro Smart zwroty są darmowe?

Jeśli zwracasz zamówienie Allegro Smart, nie musisz martwić się o koszty. Pamiętaj jednak, aby zwrócić przesyłkę tą samą metodą, jaką do Ciebie przyszła! Przykładowo, Twoje zamówienie zostało dostarczone metodą InPost Paczkomaty. Wówczas zwrot Allegro darmowy będzie tylko wtedy, jeśli również skorzystasz z paczkomatów InPost.

Czy na Allegro możliwy jest darmowy zwrot bez Allegro Smart?

Niestety, nie. Choć nawet w sytuacji, gdy nie posiadasz Allegro Smart i zwracasz zamówienie Allegro, sprzedający ma obowiązek pokrycia kosztów zwrotu przesyłki, nie zawsze będzie to darmowe. Dzieje się tak, ponieważ, sprzedawca musi jedynie zapłacić za najtańszą metodę dostawy. Tak więc, jeśli chcesz zwrócić produkt sprzedającemu za darmo, nie możesz korzystać z innej opcji przesyłki niż najtańsza. 

Czy można anulować zwrot Allegro z lub bez Allegro Smart?

Nie. Wybranie opcji zwrotu Allegro pozbawia Cię prawa do towaru, co oznacza, że nie możesz anulować tej akcji. Jeśli funkcja została wybrana przez przypadek, najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować, że wcale nie zwracasz paczki Allegro. 

Ile jest czasu, aby zwrócić zamówienie Allegro?

Aby zwrócić przesyłkę Allegro, masz maksymalnie 28 dni (zaczynając od dnia następnego po jej odebraniu). Pamiętaj jednak, że w ciągu pierwszych 14 dni musisz poinformować sprzedającego, że zwracasz paczkę Allegro. Od wypełnienia formularza zwrotu masz kolejne 14 dni na nadanie przesyłki. Niektórzy sprzedający wydłużają czas, w którym można zwrócić przedmiot. Wszystkie istotne informacje znajdziesz w polityce zwrotów danego sklepu.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 6

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?