Allegro Smart dla sprzedających – Jak to działa?

Avatar for Michał Surmacz

Michał Surmacz

Manager Działu Realizacji w Pirk Spark

Opublikowane: 10 lipca, 2024
Kategoria:
4.4
(13)

Allegro Smart dla sprzedających oznacza więcej korzyści, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. To jedna z najwyżej ocenianych usług na portalu Allegro. Obecnie korzysta z niej ponad 5 mln użytkowników. Co ciekawe, jej subskrybenci robią zakupy aż 2,5 razy częściej niż pozostali kupujący – Allegro Smart dla firm może więc przełożyć się na wzrost wolumenu sprzedaży. Sprawdź, jakie są warunki Allegro Smart dla sprzedających i co o tym programie sądzą specjaliści z renomowanej agencji Allegro Ads Partner +.

 1. Jak działa Allegro Smart
 2. Allegro Smart dla sprzedających – warunki 2024
 3. Allegro Smart dla sprzedających – koszt 2024
 4. Jak sprawdzić opłacalność Allegro Smart, gdy jesteś sprzedawcą?
 5. Allegro Smart koszty sprzedawcy na przykładzie cennika dla popularnych opcji dostawy
 6. Allegro Smart sprzedawca – dlaczego warto nim być?
 7. Allegro Smart! – usługa, która nie ma sobie równych
 8. Własne Allegro Smart dla firm – czy to w ogóle się opłaca?
 9. Alternatywy do Allegro Smart dla sprzedających – programy Amazon Prime i Empik Premium
 10. Podsumowanie

Jak działa Allegro Smart?

Allegro Smart został wprowadzony przez Allegro w 2019 r. z myślą o osobach, które często kupują za pośrednictwem serwisu. Usługa ma formę płatnej subskrypcji (miesięcznej lub rocznej) i zapewnia darmową wysyłkę w przypadku zamówień o wartości co najmniej 45 zł (lub 40 zł w przypadku użytkowników, którzy kupili usługę przed 9:00, 21.12.2022 roku). Jak pokazują statystyki, do tej pory Allegro Smart pozwoliło zaoszczędzić Polakom na dostawach prawie 4 mld zł!

Allegro Smart sprzedawca przekonuje do siebie kupujących nie tylko zerowym kosztem dostawy

Oszczędność na darmowej dostawie to jednak nie wszystkie korzyści usługi Allegro Smart. Jej subskrybenci otrzymują również:

 • błyskawiczną darmową dostawę do domu oraz punktów odbioru,
 • darmowy zwrot produktów,
 • korzystne metody płatności, m.in.: darmowe korzystanie z możliwości oferowanych przez Allegro Pay, a także niższe ceny na przesyłki płatne przy odbiorze,

➔ Do 3 lipca 2023 roku, czyli do końca trwania programu Dziel Allegro Smart! z bliskimi, można było podzielić jedną subskrypcję na nawet 10 kont połączonych w ramach Allegro Family. Obecnie nie jest to już możliwe.

Allegro Smart dla sprzedających – warunki 2024

Aby zostać Allegro Smart sprzedawcą, musisz:

 • mieć co najmniej Neutralny poziom sprzedaży na wszystkich swoich kontach,
 • zdobyć co najmniej 5 unikalnych pozytywnych ocen transakcji (łapek w górę) w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
 • utrzymywać średnią ocen sprzedaży na poziomie co najmniej 98% (lub posiadać status Super Sprzedawca),
 • terminowo opłacać faktury Allegro,
 • nie łamać regulaminu serwisu,
 • poprawnie obsługiwać adresy mailowe kupujących.

W większości przypadków, wystarczy kilka dni, aby spełnić wszystkie powyższe warunki, i to nawet w przypadku nowo zarejestrowanego konta. 

Allegro Smart dla sprzedających – koszt 2024

Koszt Allegro Smart leży po stronie sprzedawcy. Dopłaca on do darmowych wysyłek do klientów. Kwota zależna jest od wartości transakcji. Dla wielu przedsiębiorców opłaty wydają się dość duże ( zwłaszcza w kontekście ogromu kosztów, jakie generuje efektywna sprzedaż na Allegro). Sprzedający częstą mają wątpliwości, czy aby na pewno zainwestowane pieniądze zwrócą się w postaci zwiększenia liczby kupujących. 

W przypadku Allegro Smart trudno mówić o złej inwestycji, ponieważ usługa istotnie przyczynia się do wzrostu konwersji. Jednak jak w każdej beczce miodu i tu można znaleźć łyżkę dziegciu. Normalną sytuacją w programach opartych na subskrypcji jest to, że część użytkowników wykorzystuje otrzymane możliwości maksymalnie, co oznacza, że nie są rentowni. Na szczęście, istnieje również druga grupa, która nie wykorzystuje w pełni potencjału subskrypcji (lub nawet w ogóle z niej nie korzystają), poniekąd finansując klientów pierwszej kategorii.

Allegro Smart koszty sprzedawcy na przykładzie cennika dla popularnych opcji dostawy

InPost
Wartość zamówienia klientaKoszt Allegro Smart dla sprzedających
40-49,99 zł1,59 zł
50-59,99 zł2,09 zł
60-79,99 zł2,89 zł
80-119,99 zł3,99 zł
120-199,99 zł6,69 zł
>200 zł8,69 zł
Kwota maksymalna do ustawienia w cenniku10,95 zł
Przesyłka kurierska (opłacona z góry) – DHL, UPS, DPD*
Wartość zamówienia klientaKoszt Allegro Smart dla sprzedających
30-39,99 zł
40-49,99 zł3,49 zł
50-59,99 zł3,49 zł
60-79,99 zł3,49 zł
80-119,99 zł5,09 zł
120-199,99 zł8,69 zł
>200 zł11,49 zł
Kwota maksymalna do ustawienia w cenniku14,99 zł
Koszt Allegro Smart dla sprzedających warunki 2024 – cennik częściowy

*Do opcji za porbaniem należy dodać 4,99 złotych za usługę dodatkową – kwota ta jest doliczana do zamówienia kupującego). 

➔ Więcej opcji dostawy oraz wszystkie finansowe warunki Allegro Smart dla sprzedających znajdziesz w zasadach rozliczeń Allegro Smart

Jak sprawdzić opłacalność Allegro Smart, gdy jesteś sprzedawcą?

Wiedz, że szybki podgląd bieżącego K/P w rozbiciu na pojedyncze oferty produktów, a także całe konto i kategorie produktowe znajdziesz w darmowym narzędziu AlleSpark. Jest to aplikacja, którą stworzyła nasza agencja Pirk Spark i utrzymujemy ją bez opłat. Posiada ona również oficjalny certyfikat Allegro Ads Partner, znajdując się na liście zweryfikowanych partnerów Allegro.

Jest to o tyle istotne, że koszt Allegro Smart dla sprzedających to jedna z wielu składowych całości kosztów, obniżających czysty zysk. W osobnym artykule znajdziesz konkretne wskazówki, jak liczyć rentowność sprzedaży na Allegro.

Allegro Smart sprzedawca – dlaczego warto nim być? 

Przykładowa oferta Allegro oznaczona symbolem Allegro Smart sprzedawca
Oferty z dostawą Allegro Smart!posiadają dodatkowe oznaczenie, które przekłada się na wzrost zainteresowania wśród potencjalnych klientów

Mimo że korzystanie z usługi Allegro Smart dla sprzedających oznacza dopłaty, warto korzystać z jej dobrodziejstw. Jak wynika bowiem z danych samego portalu subskrybenci Allegro Smart, kupują zdecydowanie częściej niż inni użytkownicy. To czyni z nich niezwykle cennych potencjalnych klientów. Oferując Allegro Smart, można skutecznie zachęcić ich do zrobienia zakupów w swoim sklepie, wyróżniając się na tle konkurencji i zwiększając swoją całościową sprzedaż!

Allegro Smart! – usługa, która nie ma sobie równych

Allegro Smart to usługa, która w takiej formie występuje wyłącznie na portalu Allegro. Oczywiście, każdy może stworzyć coś podobnego w ramach własnego sklepu internetowego, jednak nie jest to takie łatwe, jak się wydaje. Mając sklep z określonym asortymentem, bardzo trudno przekonać klientów do wydania pieniędzy na program lojalnościowy. 

Forma subskrypcji ma sens jedynie w przypadku produktów codziennego użytku, artykułów spożywczych i/lub tych, które wiążą się z pewną systematycznością zakupów (np. kosmetyków). Tym samym, pomysł stworzenia własnego Allegro Smart raczej nie sprawdzi się przypadku elektroniki oraz ubrań. Jeżeli klient wraca rzadko, nie ma co marzyć o tym, że wyda choćby złotówkę na dedykowany program lojalnościowy.

Własne Allegro Smart dla firm – czy to w ogóle się opłaca?

Wprowadzenie własnego programu typu Allegro Smart Sprzedawca jest dość ryzykowne, ponieważ przedsięwzięcie generuje bardzo dużo kosztów początkowych, jednocześnie nie dając gwarancji zwrotu. Już samo zebranie bazy subskrybentów jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Aby przyciągnąć klientów, najlepiej (choćby na początku) zaoferować darmową usługę. Robiąc to, nie masz jednak żadnej pewności, że po okresie promocyjnym, konsumenci nadal wyrażą chęć na pozostanie w programie.

O nieopłacalności takiego rozwiązania najlepiej świadczy fakt, że jeszcze żaden z polskich marketplace’ów nie zaryzykował na tyle, aby stworzyć alternatywną usługę w stylu Allegro Smart dla sprzedających. Wśród zagranicznych konkurentów śmiałkiem okazał się Amazon. Uruchomiona przez niego usługa Amazon Prime oferuje nie tylko darmowe przesyłki, ale też dostęp do Prime Video i Prime Gaming, a także możliwość korzystania ze specjalnych okazji (np. Prime Day). Oferta całkowicie przebija Allegro Smart, a mimo to kupujący nadal pozostają sercem przy Allegro. Dlaczego?

Alternatywy do Allegro Smart dla sprzedających – programy Amazon Prime i Empik Premium

Amazon Prime jest jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla kupujących, ale nie wzbudza emocji wśród sprzedawców, którzy swoim asortymentem przyciągają klientów do serwisu. Dzieje się tak, ponieważ produkty sprzedawane w ramach Amazon Prime muszą być nadawane z magazynu Amazona. A to oznacza wyższe koszty sprzedaży, co jak wiadomo, nie jest zbyt atrakcyjne dla sprzedawców. Brak sprzedających oznacza z kolei brak klientów, którzy mogliby czerpać korzyści z programu lojalnościowego.

Obecnie jedynym poważnym konkurentem Allegro Smart na rodzimym rynku jest Empik Premium. Usługa ta nieco się jednak różni od tej oferowanej przez Allegro. Oprócz darmowych przesyłek ma też kilka innych bonusów takich jak: darmowe bilety do kina, darmowe odbitki zdjęć, darmowy (ograniczony czasowo) dostęp do audiobooków i e-booków, a także rabaty na wybrane produkty. Jak widać, korzyści płynące z korzystania z oferty Empik Premium są dość spore. Niestety, tylko dla konsumentów.

Usługa darmowej dostawy jest dostępna głównie dla ofert sprzedawanych przez sam Empik. Inne firmy nie mają zbyt dużych szans na dołączenie do programu. Aby skorzystać z dobrodziejstw Empik Premium, sprzedający muszą spełnić szereg warunków. 

Warunki Allegro Smart dla sprzedających a warunki Empik Premium

Sklep ubiegający się o członkostwo w programie Empik Premium powinien:

 • utrzymywać wskaźnik przyjęcia zamówień na poziomie 98%,
 • posiadać średnią ocen na poziomie co najmniej 4,5,
 • zdobyć minimum 10 ocen transakcji,
 • oferować przynajmniej jedną z następujących metod dostawy: paczkomat, placówka Polskiej Poczty, punkt odbioru Żabka.

Warto wspomnieć również o tym, że Empik nie zwraca kosztów przesyłki do wszystkich zamówień.

Dlaczego warto korzystać z oferty Allegro Smart jako sprzedający – podsumowanie

Mimo dokładania się do Smart! warto korzystać z jego dobrodziejstw jako sprzedawca. Nie ma drugiego kanału sprzedażowego, który oferowałby tak duże szanse dotarcia do klientów. Średnia miesięczna liczba odwiedzin użytkowników na Allegro wynosi 20 mln.

Co więcej, jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2023. Gemius” Allegro wciąż jest najczęstszym spontanicznym wyborem Polaków, jeśli chodzi o zakupy internetowe. 

Potencjał sprzedaży jest więc ogromny. Dlatego jak najbardziej warto działać w Allegro Smart dla sprzedających, nawet mimo ponoszonych kosztów. 

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 13

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?