Dlaczego raz w roku warto zrobić audyt konta Allegro?

Avatar for Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska

Marketing Specialist

Opublikowane: 12 października, 2022
Kategoria:
5
(4)

Ostatnia aktualizacja: 7.02.2024

Jeśli posiadasz samochód, z pewnością przynajmniej raz w roku poddajesz go szczegółowemu przeglądowi. Specjaliści sprawdzają dla Ciebie podzespoły i oceniają ich sprawność. Weryfikacja samochodu ma ogromne znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że poświęcasz na nią swój czas, energię i pieniądze. Ale czy z podobną uwagą traktujesz swoje konto? Prawdopodobnie nie – a szkoda!, ponieważ coroczny audyt konta Allegro może Ci zapewnić szereg benefitów.

 1. Na czym polega audyt konta Allegro?
 2. Jak wygląda audyt profesjonalny konta Allegro w Pirk Spark
 3. Czy dobrym pomysłem jest samodzielne przeprowadzenie audytu konta Allegro?
 4. Jak często zlecać przeprowadzenie audytu konta Allegro?
 5. Zmienność rynku e-commerce, a optymalizacja aukcji na Allegro
 6. Raz w roku to optymalne rozwiązanie, by poprawić jakość konta
 7. Efekty audytu Allegro – optymalizacja działań konta
 8. Jaki audyt Allegro przeprowadza Pirk Spark?

Na czym polega audyt konta Allegro?

Najogólniej mówiąc, audyt sprzedaży Allegro to weryfikacja sposobu funkcjonowania danego sklepu oraz metoda identyfikacji jego słabych i mocnych stron. Pod tym względem faktycznie przypomina przegląd samochodu. Największe różnice tkwią jednak w elementach, które podlegają ocenie. W przypadku sklepów na marketplace’ach są to zarówno techniczne parametry konta, jak i aspekty wizualne i merytoryczne, a także optymalizacja stosowanych promocji. Z uwagi na obszerność, jest to de facto kompleksowy audyt sprzedaży Allegro. Niżej podane są obszary optymalizacji. Sprawdź co sprawdzamy w ramach audytu.

Podstawowe obszary audytu konta Allegro, czyli co dokładnie jest weryfikowane?

W przypadku analizy konta, zazwyczaj ewaluacji podlegają takie obszary audytu:

 • oferty na Allegro (analiza aukcji, aspekty techniczne i wizualne, informacje o produkcie, zgodność z regulaminem Allegro),
 • abonament (sposób korzystania z poszczególnych funkcji i zarządzanie kontem),
 • zakładki informacyjne (parametry konta, treść oraz zgodność z regulaminem),
 • promocje Allegro (analiza skuteczności używanych form),
 • Allegro Ads (je weryfikuje wyłącznie audyt ekspercki konta Allegro; w tym przypadku ocenie poddawana jest jakość sprzedaży, efektywność wykorzystywanych kampanii oraz ich rentowność).

Jak wygląda audyt profesjonalny konta Allegro w Pirk Spark (przykład)

Na czym dokładniej polega audyt aukcji Allegro i całego konta sprzedażowego? Wiemy, że nikt nie chce zakupić „kota w worku”. Dlatego, wyjątkowo zdecydowaliśmy się zaprezentować przykładowe dwie strony Profesjonalnego Audytu Konta.

Czy dobrym pomysłem jest samodzielne przeprowadzenie audytu konta Allegro?

Być może przyszło Ci teraz na myśl, że wszystkie te aspekty możesz z powodzeniem sprawdzić samodzielnie. Jasne, ale czy masz pewność, że zyskasz wówczas obiektywną wiedzę, czy też rekomendacje poprawy? Czy wiesz jak sprawdzić widoczność aukcji?

Emocjonalny stosunek do biznesu może utrudniać proces prawidłowej weryfikacji, a pozostaje jeszcze kwestia posiadanych umiejętności, które wpłyną bezpośrednio na jakość konta. Ostatecznie, nawet jeśli jesteś świetnym kierowcą, raczej nie decydujesz się na samodzielne przeglądanie swojego samochodu, prawda? Dlaczego zatem postępować inaczej w przypadku sklepu, który zapewnia Ci dochód?

Dlaczego przeprowadzenie audytu konta dobrze powierzyć specjalistom?

Najlepsze efekty uzyskasz, przekazując swoje konto w ręce specjalistów Allegro, a więc osób, które posiadają zarówno wiedzę na temat polskiego giganta e-handlu, jak i doświadczenie w obsłudze kont specjalizujących się w różnym asortymencie. Wgląd w funkcjonowanie wielu sklepów to niezwykle cenna kompetencja, ponieważ daje szerokie spojrzenie na całą branżę e-commerce. Tym samym, specjaliści nie tylko dokonują trafnej weryfikacji poszczególnych elementów konta, ale także podpowiadają, w jaki sposób je usprawnić, aby zwiększyć sprzedaż na Allegro. 

Jak często zlecać przeprowadzenie audytu konta Allegro?

No dobrze, zgadzasz się, że audyt konta Allegro może być przydatny. Ale jak często należy go przeprowadzać? Czy nie wystarczy raz? Niestety, nie. Nawet jeśli specjaliści już kiedyś gruntownie przebadali Twoje konto, a Tobie udało się wdrożyć sugerowane optymalizacje, to wcale nie oznacza, że Twoja Allegro sprzedaż będzie rosła bez końca. Dzieje się tak, ponieważ rynek e-commerce jest bardzo dynamiczny i to, co sprawdza się dziś, niekoniecznie musi działać również w przyszłości. Stąd zalecamy przeprowadzać audyt Allegro przynajmniej raz w roku.

Jaki jest czas realizacji audytu, gdy zlecasz taką analizę wyspecjalizowanej agencji marketplace?

W zależności od wybranego rodzaju (Profesjonalny Audyt Konta czy Ekspercki Audyt Działań Allegro, o których napisaliśmy niżej) może trwać od 2 do 7 dni roboczych.

Zmienność rynku e-commerce, a optymalizacja aukcji na Allegro

Na branżę ogromny wpływ ma bieżąca sytuacja gospodarcza oraz polityczna. Takie zjawiska jak pandemia czy wojna w Ukrainie nie pozostają bez wpływu na zachowania konsumenckie klientów. Dotyczy to nie tylko zainteresowania konkretnymi produktami, ale także oczekiwań dotyczących ich prezentacji. 

Przede wszystkim zmienia się jednak samo Allegro – portal jest sukcesywnie rozbudowywany. Wdrażane poprawki wpływają nie tylko na UX serwisu i produktyzację, ale także jego regulamin.

Dlaczego zgodność z regulaminem Allegro powinna zostać zweryfikowana podczas audytu?

Do tej pory wielokrotnie zdarzało się, że wraz z kolejnymi aktualizacjami zabraniano wcześniej dopuszczalnych sposobów wyróżniania ofert. Brak dostosowania do zasad z kolei obniża jakość konta i ma negatywny wpływ na trafność Allegro, co w skrajnej sytuacji może nawet całkowicie pogrzebać jakość sprzedaży. Do tego konkurencja na tym marketplace jest bardzo zajadła i natychmiast wykorzystuje szansę swojej oferty sklepu, jeśli tylko pozwolisz sobie na chwilę nieuwagi.

Raz w roku to optymalne rozwiązanie, by poprawić jakość konta

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, warto robić przegląd swojego konta raz w roku. To rozwiązanie optymalne, jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz sobie na nie pozwolić, korzystaj z audytu przynajmniej wówczas, gdy zauważysz zmiany w swojej sprzedaży na Allegro (np. drastyczne spadki). Krytyczna ocena specjalistów na pewno pomoże Ci w ustaleniu przyczyny zaistniałej sytuacji, a także podpowie, w jaki sposób jej przeciwdziałać. 

Efekty audytu Allegro – optymalizacja działań konta

Najlepiej ustalić sobie określoną datę na kompleksowy audyt aukcji i trzymać się jej każdego roku. Dzięki temu, bez trudu porównasz zmiany zachodzące na swoim koncie oraz rynku, eliminując jednocześnie wpływ sezonowości (więcej o tym w artykule Allegro sprzedaż). A to zaledwie jedna z licznych zalet regularnego audytu sprzedaży Allegro. Jakie efekty daje audyt Allegro?

Poddając się corocznemu audytowi konta, zyskasz:

 • wzrost sprzedaży na Allegro – jakość i odpowiednie ustawienie parametrów sklepu mają bezpośredni wpływ na generowaną sprzedaż. Jednakże utrzymanie wysokiej jakości konta w zmiennych warunkach bywa bardzo trudne. Dzięki zleconemu audytowi poznasz słabe strony swojego biznesu oraz sposoby na to, w jaki sposób je usprawnić. Jeśli tylko wdrożysz sugerowane poprawki, z pewnością odczujesz to w poprawie trafności swoich ofert.
 • zwiększenie zainteresowania klientów – gusta kupujących są zmienne. Zależą od bieżącej sytuacji oraz panujących trendów. Aby utrzymać pozycję na rynku, trzeba za nimi podążać. Prowadzenie biznesu zwykle jednak wymaga sporo czasu. Nic dziwnego, że pozostaje go niewiele na zgłębianie oczekiwań klientów. Na szczęście, audyt to bardzo dobry sposób na zapoznanie się z prezentacją swojego sklepu z punktu widzenia kogoś z zewnątrz – Specjalisty od obsługi konta Allegro.
 • lepszą pozycję pośród konkurencji – niektóre audyty (np. nasz audyt ekspercki konta Allegro) oferują także szczegółową analizę konkurencji oraz kosztów i cen. Wiedza o tym, jak działa konkurencja oraz jak wypada się na jej tle ma kluczowe znaczenie dla budowania rozpoznawalności. Zwłaszcza, że specjaliści przeprowadzający audyt nie poprzestają na suchych faktach, ale także podpowiadają, co robić, aby pozytywnie się wyróżnić. Z kolei analiza kosztów i cen pozwala na zoptymalizowanie kosztów sprzedaży, co ma kluczowe znaczenie dla rentowności całego biznesu.

Jaki audyt Allegro przeprowadza Pirk Spark?

W naszej ofercie znajdziesz aż dwa rodzaje audytów. Pierwszy z nich (Profesjonalny audyt konta) najbardziej przyda się małym i średnim sklepom.

Skontaktuj się z nami w sprawie promocji na profesjonalny audyt działań Allegro!

Służy on głównie identyfikacji czynników mających wpływ na sprzedaż. Drugi (Audyt ekspercki konta Allegro) stanowi opcję rozszerzoną o analizę konkurencji oraz kosztów i cen. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się w przypadku średnich i dużych sklepów, które posiadają już satysfakcjonującą sprzedaż, a ich obecnym celem jest zajęcie pozycji lidera w danej kategorii. Kompleksowy audyt konta to również najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto pragnie zwiększyć rentowność swojego biznesu. 

Martwisz się, że dokument ten będzie wyłącznie suchym raportem? Nie u nas! Oczywiście, w ramach wybranej usługi otrzymasz od nas wyczerpującą analizę wszystkich kluczowych obszarów funkcjonowania Twojego sklepu. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby rekomendacja poprawy była tak samo szczegółowa, jak przejrzysta i czytelna. Co więcej, po otrzymaniu raportu możesz poprosić przygotowującego go specjalistę o darmową konsultację. To świetny sposób na pogłębienie swojej wiedzy, zwłaszcza że podczas spotkania możesz zadać dowolne pytanie na temat przeprowadzonej weryfikacji. Możesz dokładniej zapoznać się z rekomendacją poprawy i wpływem na zgodność z regulaminem Allegro.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?