Co najlepiej sprzedaje się na Allegro, a co najgorzej? Podsumowanie za cały 2023 rok

Avatar for Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska

Marketing Specialist

Opublikowane: 13 lipca, 2023
Kategoria:
4.2
(9)

Sezonowość ma ogromny wpływ na sprzedaż na Allegro. Dlatego też, jeśli zależy Ci na satysfakcjonujących wynikach, musisz brać pod uwagę, jakie produkty sprzedają się w danym momencie. Gdzie szukać takich informacji? Dużą podpowiedź stanowią statystyki Allegro. Nie ma jednak potrzeby, aby analizować je samodzielnie – w końcu portal ukazuje dane dotyczące milionów produktów. Jak na renomowaną agencję marketplace odznaczoną certyfikatem Allegro Ads Partner przystało, postanowiliśmy wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom i zebraliśmy najważniejsze informacje w tym artykule. 

 1. Allegro sprzedaż, czyli znaczenie sezonowości
 2. Wiosna na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów 
 3. Co najlepiej sprzedaje się na Allegro wiosną, a co najgorzej? Przykładowe statystyki Allegro 2023
 4. Lato na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów
 5. Co się sprzedaje na Allegro latem, a co nie? Przykładowe statystyki Allegro 2023
 6. Jesień na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów 
 7. Co się sprzedaje na Allegro jesienią, a co nie? Przykładowe statystyki Allegro 2023
 8. Zima na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów
 9. Co się sprzedaje na Allegro zimą, a co nie? Przykładowe statystyki Allegro 2023
 10. Jak zwiększyć swoją Allegro sprzedaż?
 11. Wykorzystanie danych i analiz do planowania sprzedaży
 12. Audyt konta to również dobry sposób na zwiększenie sprzedaży na Allegro

Allegro sprzedaż, czyli znaczenie sezonowości

Niektóre osoby prowadzące sprzedaż na Allegro mogą pochwalić się stabilnym zainteresowaniem klientów przez 365 dni. Niestety, większość posiadających sklep internetowy na czołowym polskim portalu marketplace musi zmagać się z trendem sprzedażowym, który zmienia się w zależności od pory roku. Dzieje się tak, ponieważ produkty cieszące się największą popularnością zmieniają się co sezon. 

Wiele produktów sprzedaje się lepiej lub gorzej w zależności od panującego sezonu. Warto wiedzieć, kiedy przypada peak sprzedażowy dla posiadanego asortymentu, aby odpowiednio przygotować się do wzrostu zainteresowania klientów. Identyfikacja kluczowych okresów pozwala na przygotowanie bardziej adekwatnej strategii sprzedażowej i, tym samym, przyczynia się do realizacji wyznaczonych celów. 

Czytając kolejne akapity tego artykułu, zidentyfikujesz najpopularniejsze produkty w danych sezonach oraz dowiesz się, które kategorie produktów mogą generować niższą sprzedaż w zależności od pory roku. 

Wiosna na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów 

Wiosna to okres na Allegro, kiedy w wielu kategoriach sprzedaż zaczyna wzrastać po zimowym spowolnieniu. Dzieje się tak, ponieważ wielu kupujących kojarzy tę porę roku z okresem zmian oraz przygotowań do nadchodzących wakacji. Wówczas czasie najlepiej sprzedawać na tym portalu wyposażenie ogrodowe oraz środki wspomagające wzrost roślin.

Co dobrze sprzedaje się na Allegro wiosną? – Przykładowe kategorie produktowe:

Co nie sprzedaje się na Allegro wiosną? – Przykładowe kategorie produktowe:

Co najlepiej sprzedaje się na Allegro wiosną, a co najgorzej? Przykładowe statystyki Allegro 2023 

Aby sprawdzić trendy sprzedaży Allegro dla poszczególnych fraz, najlepiej zajrzeć do Planera Kampanii. To narzędzie dostępne jest dla każdego sprzedawcy Allegro, który posiada przynajmniej podstawowy abonament. Staraj się zaglądać tam tak często, jak to możliwe. Dzięki Planerowi Kampanii nie tylko zaplanujesz efektywniejsze działania marketingowe, ale także stworzysz bardziej interesujące tytuły swoich ofert. Planer Kampanii może również ułatwić wybór produktów do sprzedaży. 

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „rower” na Allegro

Jak widać, rowery wzbudzają największe zainteresowanie na Allegro w okresie od kwietnia do czerwca, przy czym peak następuje w maju (aż 2 410 000 wyszukiwań).

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „transporter dla kota” na Allegro

Transportery dla kota to nie produkty cieszące się dużym zainteresowaniem wiosną. Jeśli chcesz je sprzedawać, nastaw się, że ta pora roku nie będzie dla Ciebie najlepszym miesiącem sprzedażowym.

Lato na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów 

W wakacje dla bardzo wielu kategorii produktów na Allegro panuje tzw. sezon ogórkowy. Jednocześnie lato stanowi peak sprzedażowy dla sprzedawców specjalizujących się w artykułach szkolnych.

Co dobrze sprzedaje się na Allegro latem? – Przykładowe kategorie produktowe: 

 • Narzędzia ogrodowe 
 • Artykuły szkolne i papiernicze 
 • Akcesoria do pływania 
 • Wiatraki
 • Maty chłodzące dla zwierząt – Jak sprzedawać na Allegro akcesoria dla zwierząt? to poradnik, który pomoże Ci w sprzedaży na Allegro produktów zoologicznych 
 • Parasole

Co nie sprzedaje się na Allegro latem? – Przykładowe kategorie produktowe:

 • Chipsy 
 • Odświeżacze powietrza
 • Skarpetki
 • Herbaty – sprawdź, jak sprzedawać na Allegro herbatę i kawę 
 • Kamery sportowe 
 • Suknie ślubne (wiemy, że ta pozycja zaskakuje, jednak statystyki nie kłamią! Panny młode zdecydowanie chętniej kupują suknie na długo przed sezonem letnim)

Co się sprzedaje na Allegro latem, a co nie? Przykładowe statystyki Allegro 2023

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „zeszyt” na Allegro

Artykuły szkolne, do których należą zeszyty, to prawdopodobnie najlepiej sprzedające się produkty w okresie od lipca do września. Nic dziwnego – wówczas bardzo wiele rodzin przygotowuje się do nadchodzącego roku szkolnego.

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „herbata” na Allegro

Choć Polacy piją stosunkowo dużo herbaty, zainteresowanie nią nie jest stabilne. Jak wynika z powyższego wykresu, produkt tego typu warto sprzedawać szczególnie w okresie jesiennym.

Jesień na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów 

Jesienią Allegro sprzedaż zaczyna wzrastać po wakacyjnym marazmie. Coraz krótszy dzień zachęca do spędzania więcej czasu w internecie – w tym na platformie sprzedażowej. Kupujący szukają sposobów na ogrzanie się i celebrację jesieni. 

Co dobrze sprzedaje się na Allegro jesienią? – Przykładowe kategorie produktowe:

Co nie sprzedaje się na Allegro jesienią? – Przykładowe kategorie produktowe:

Co się sprzedaje na Allegro jesienią, a co nie? Przykładowe statystyki Allegro 2023

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „grzejnik” na Allegro

Jeśli chcesz sprzedawać na Allegro grzejniki, musisz wziąć pod uwagę, że są to typowo sezonowe produkty. Analizując wykres, możesz zauważyć, że największe zainteresowanie nimi przypada na okres od września do stycznia.

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „okulary przeciwsłoneczne” na Allegro

Okuliści zalecają noszenie okularów przeciwsłonecznych przez cały rok. Statystyka Allegro pokazuje jednak, że nie wszyscy biorą sobie te rady do serca. Jak wynika z wykresu okulary słoneczne to wciąż produkty sezonowe, których peak sprzedaży przypada na maj i czerwiec.

Zima na Allegro – analiza najlepiej i najgorzej sprzedających się produktów 

Zima – podobnie jak lato – dla wielu branż na Allegro oznacza sezon ogórkowy. Po świątecznych wydatkach wielu kupujących woli zrezygnować z zakupów online na jakiś czas. Stąd spowolnienie sprzedaży w styczniu.  

Co dobrze sprzedaje się na Allegro zimą? – Przykładowe kategorie produktowe:

 • Kable rozruchowe
 • Skarpetki
 • Odżywki białkowe
 • Gadżety erotyczne
 • Laptopy – aby skuteczniej sprzedawać online laptopy, zajrzyj do artykułu na temat Allegro sprzedaży elektroniki
 • Pierścionki

Co nie sprzedaje się na Allegro zimą? – Przykładowe kategorie produktowe:

Co się sprzedaje na Allegro zimą, a co nie? Przykładowe statystyki Allegro 2023

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „odżywka białkowa” na Allegro

Wiele osób wchodzi w Nowy Rok z postanowieniem dotyczącym pracy nad kondycją i sylwetką. Nic dziwnego, że zainteresowanie odżywkami białkowymi jest największe podczas miesięcy zimowych.

Trend sprzedażowy w 2023 roku dla frazy „perfumy” na Allegro

Kosmetyki, do których zaliczają się perfumy, to produkty popularne na Allegro. Jednakże trendy zakupowe pokazują, że zarówno męskie, jak i damskie zapachy najlepiej sprzedają się tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak zwiększyć swoją Allegro sprzedaż?

Posiadanie najpopularniejszych produktów to nie wszystko. Istnieje sposób na zwiększenie sprzedaży internetowej typowo sezonowych produktów poza domyślnymi okresami. I wcale nie chodzi o wymianę asortymentu na chętniej kupowane towary, a o zmodyfikowanie jego opisu (na bardziej dostosowany do danej pory roku).  To, jak postrzegamy określone produkty sezonowe, w przeważającej mierze zależy od sposobu ich zaprezentowania. W wielu przypadkach wystarczy przedstawić posiadany asortyment w nieco inaczej, aby poprawić swoje wyniki sprzedażowe. 

Nie wiesz, jak to zrobić?
➔ Temat opisu produktowego poruszyliśmy w naszym darmowym e-booku Sekrety tworzenia ofert na Allegro. Zawarta w nim wiedza może Ci się przydać podczas dostosowywania swoich produktów do panującego sezonu. Pamiętaj, że nawet najlepiej sprzedający się towar może zacząć sprzedawać się jeszcze lepiej, jeśli zadbasz o jego prezentację!

Jak zwiększyć sprzedaż Allegro? – Wskazówki od specjalistów na lato 

Oto nasze pomysły jak zwiększyć sprzedaż produktów uznawanych za „typowo” zimowe latem:

 • Farba żaroodporna – to produkt głównie przeznaczony do malowania kominków, jednak nawet latem może mieć pozytywny wpływ na Twoją sprzedaż online. Wystarczy, że przedstawisz go potencjalnemu klientowi jako farbę do grilla, tłumika lub klocków hamulcowych.
 • Lampki choinkowe – choć kojarzą się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, znajdują zastosowanie także w wakacje. Świetnie sprawdzają się, chociażby, jako nastrojowe oświetlenie ogrodowe. Pamiętaj jednak, aby dostosować ich opis i zdjęcia do sezonu wakacyjnego, zanim wystawisz je latem na swoim sklepie Allegro.
 • Buty zimowe – niektóre modele obuwia sprawdzają się nie tylko na mrozie, ale także podczas wędrówek górskimi szlakami. Posiadasz je w swoim asortymencie? Znakomicie! Aby wzrosła ich sprzedaż, wykorzystaj takie frazy kluczowe jak „buty trekkingowe” lub „buty do wspinaczki”.

To oczywiście nie koniec. Działając w taki sposób, możesz sprzedać latem naprawdę nietypowe jak na ten sezon produkty. Aby dodatkowo przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, warto posłużyć się reklamami Allegro Ads. Odpowiednio przygotowane kampanie mają niesamowity wpływ na Allegro sprzedaż!

Wykorzystanie danych i analiz do planowania sprzedaży

Nie wszystkie produkty sezonowe warto sprzedawać poza peakiem sprzedażowym – nawet po dostosowaniu ich do wymagań panującej pory roku. W takich przypadkach dobrze uwzględnić kilka miesięcy przestoju już podczas planowania strategii sprzedażowej na początku roku. Okres spowolnionej sprzedaży Allegro nie musi przecież oznaczać niczego złego, zwłaszcza jeśli przygotujesz się do niego wcześniej, dzięki znajomości trendów sprzedażowych. Większa ilość wolnego czasu to zasób, który możesz wykorzystać, przykładowo, na przygotowania do następnego sezonu i/lub doszkalanie się, a także rozwijanie swojego biznesu oraz pracę nad asortymentem Allegro.

Audyt konta to również dobry sposób na zwiększenie sprzedaży na Allegro

Chcesz sprzedawać na Allegro skutecznie? Okres przestoju to najlepszy możliwy moment na zlecenie specjalistom przeprowadzenia audytu konta Allegro. Audyt stanowi wnikliwą weryfikację wszystkich kluczowych obszarów funkcjonowania sklepu Allegro. W naszym przypadku przyjmuje formę przejrzystego raportu. Dzięki niemu dowiesz się, w jakich obszarach funkcjonowania konta popełniasz najpoważniejsze błędy oraz co możesz zrobić, aby poprawić wyniki sprzedaży produktów. 

Martwisz się, że będziesz mieć problem z wcieleniem specjalistycznych rad w życie? Nic bardziej mylnego! Nasi specjaliści udzielają bardzo precyzyjnych wskazówek (np. stwórz serie produktowe, które będą zawierały 6 lub 12 grafik). Tym samym, dzięki audytowi zdecydowanie lepiej przygotujesz się na następne miesiące i zwiększysz swoje szanse na zajęcie wyższych pozycji w wyszukiwarce Allegro. Nie masz pewności, czy audyt Allegro to usługa dla Ciebie? Zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem Dlaczego raz w roku warto zrobić przegląd konta Allegro?, a zobaczysz, że systematyczne poddawanie się ocenie specjalistów ma dla Twojego sklepu na platformie Allegro takie samo znaczenie jak regularne przeglądy dla Twojego samochodu.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 9

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?