Katalog produktów Allegro – Czym jest i jak na tym skorzystasz?

Avatar for Kacper Gruchot

Kacper Gruchot

Jr. Team Leader & Allegro Specialist

Opublikowane: 29 kwietnia, 2024
Kategoria:
5
(4)

Od lipca 2024 roku prawie wszystkie oferty muszą być połączone z wewnętrzną bazą produktową serwisu i posiadać kod kreskowy EAN. Aby się do tego odpowiednio przygotować, poznaj katalog produktów Allegro jak własną kieszeń! Jako eksperci w temacie obsługi i wdrażania kont Allegro wyjaśniamy, czym jest i jak korzystać z katalogu produktów na Allegro. Podpowiemy Ci też, jak dodawać do niego towary.

 1. Czym jest Allegro katalog produktów?
 2. Korzyści wynikające z rozwoju katalogu produktów Allegro
 3. Zmiany w katalogu produktów Allegro – nowe zasady 2024
 4. Jak dodać produkt do katalogu produktów Allegro?
 5. Jak uzyskać kody kreskowe do katalogu produktów Allegro?
 6. MojeGS1, czyli platforma do generowania kodów kreskowych do katalogu produktów Allegro
 7. Kody kreskowe do katalogu produktów Allegro – ile to kosztuje?
 8. Jakich produktów na Allegro nie trzeba dodawać do katalogu produktów?
 9. Katalog produktów Allegro – FAQ

Czym jest Allegro katalog produktów?

Katalog produktów Allegro to miejsce, w którym portal gromadzi informacje na temat produktów, które wystawiają sprzedający. Zawiera nie tylko parametry towarów, ale także ich zdjęcia i opisy. Poszczególne przedmioty są dodawane do bazy i różnicowane na podstawie takich cech jak marka, model, kod producenta oraz numer EAN (GTIN), ISBN lub ISSN.  

Dzięki Allegro katalogowi w serwisie panuje porządek, a klientom łatwo wyszukiwać interesujące produkty. Jak to działa? Wyobraź sobie, że kilkunastu sprzedawców wystawia na Allegro ten sam smartfon. Na podstawie podanych przez nich informacji, system łączy oferty z jednym produktem w ramach katalogu Allegro. Dzięki temu kupujący, który wpisze w wyszukiwarkę nazwę tego smartfona, jego markę, model, kod producenta lub numer EAN, zobaczy listę wszystkich ofert od różnych sprzedających. To zwiększa komfort korzystania z serwisu, co przekłada się na lepszy wskaźnik konwersji i w równym stopniu opłaca się portalowi, jak i poszczególnym sprzedawcom.

Korzyści wynikające z rozwoju katalogu produktów Allegro

 • Szybsze wystawianie ofert – katalog umożliwia skrócenie czasu wystawiania produktów aż o 30%*, ponieważ automatycznie uzupełnia parametry towaru. Co więcej, po podaniu kodu EAN, marki lub modelu możesz pobrać z bazy Allegro zdjęcia i opis produktu.
 • Łatwiejsze wyszukiwanie ofert – za pomocą katalogu Allegro grupuje oferty odnoszące się do tego samego produktu, co ułatwia kupującym poruszanie się w serwisie i wyszukiwanie towarów.
 • Sprawniejsze zarządzanie sprzedażą – oferty powiązane w ramach katalogu generują o 60%* mniej pytań do sprzedającego. Dodatkowo dzięki katalogowi produktów sprzedawcy mogą rozwijać biznes z usługą Allegro One Fulfillment. 

*Dane pochodzą z oficjalnych badań Allegro opublikowanych na stronie katalog produktów Allegro.

Zmiany w katalogu produktów Allegro – nowe zasady 2024

Od lipca 2024 roku Allegro wprowadzi pełną produktyzację, aby przyspieszyć proces wystawiania ofert przez kupujących i ułatwić klientom poruszanie się po serwisie. Od tego momentu:

 • Sprzedawcy mogą wystawiać oferty tylko po powiązaniu ich z katalogiem produktów Allegro (dotyczy to większości kategorii)
 • Aktywne oferty, które nie zostały połączone z Allegro katalogiem produktów, przestają być widoczne dla użytkowników.

Jak dodać produkt do katalogu produktów Allegro?

Istnieją dwa sposoby dodawania produktu do katalogu Allegro:

 • Podczas wystawiania nowych produktów – musisz wypełnić wszystkie parametry produktu w sekcji Podstawowe parametry. Gdy będziesz dodawać ofertę, system automatycznie zapyta Cię o dodanie towaru do katalogu.
 • Podczas edycji już wystawionych produktów – wybierz dany produkt z listy ofert w zakładce Mój asortyment i uzupełnij podstawowe parametry Allegro. O tym, czy cały proces przebiegł poprawnie, poinformuje Cię okienko z informacją o potwierdzeniu edycji.

Jak uzyskać kody kreskowe do katalogu produktów Allegro?

Choć pełna produktyzacja z pewnością zwiększa profesjonalizm portalu, może wiązać się z pewnymi problemami – zwłaszcza dla sprzedawców, którzy oferują produkty artystyczne, ręcznie produkowane oraz pochodzące z czasów, gdy jeszcze nie stosowano kodów EAN.

Jeśli jesteś jednym z nich, koniecznie sprawdź nasz artykuł Allegro – Jak wystawiać produkty bez kodów EAN?. 

Dobra wiadomość? Bardzo łatwo i szybko możesz pozyskać kody EAN dla swoich produktów. Aby otrzymać kod kreskowy i, tym samym, numer EAN, należy zgłosić się do GS1 Polska – międzynarodowej organizacji działającej w 116 krajach, która jest jedynym, oficjalnym źródłem kodów kreskowych GS1 w Polsce.

Po zarejestrowaniu na stronie i wypełnieniu specjalnego wniosku wystarczy uiścić stosowną opłatę. To wszystko – całość rejestracji trwa zaledwie kilka minut. Po chwili możesz wygenerować kody EAN dla swoich towarów za pomocą intuicyjnej platformy MojeGS1, aby dodać je do katalogu produktów Allegro. 

Dlaczego warto zainwestować w kody EAN?

„Numer GTIN (kod EAN) to klucz do szybkiego dostępu do informacji produktowych bez ograniczeń czasowych i geograficznych.  Stanowi podstawę szybkiego i efektywnego sposobu identyfikacji produktów i jest podstawą budowania wyjątkowych doświadczeń zakupowych”, wyjaśnia Magdalena Krasoń-Wałęsiak, E-commerce Manager GS1 Polska.

MojeGS1, czyli platforma do generowania kodów kreskowych do katalogu produktów Allegro

GS1 Polska stworzyło specjalną platformę o nazwie MojeGS1, która służy do nadawania numerów GTIN, utrzymywania bazy produktowej i generowania etykiet z kodem EAN. Aby otrzymać numer EAN dla danego produktu, musisz aktywować go w systemie MojeGS1. Zrobisz to, podając w formularzu dane pozwalające na identyfikację towaru – m.in. jego nazwę i dane. Całość nie powinna Ci zabrać więcej niż kilka minut.

Kody kreskowe do katalogu produktów Allegro – ile to kosztuje? 

Jako sprzedawca na pewno bardzo troszczysz się o rentowność konta Allegro. Na szczęście, nie musisz się martwić. Kody kreskowe do katalogu produktów Allegro to niewielki koszt, biorąc pod uwagę, jak bardzo są przydatne i ważne. 
Opłaty za roczne członkostwo w GS1 Polska zależą od deklarowanych przychodów i oscylują na poziomie od 110,57 zł do 4592,93 zł (najniższa kwota przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, których roczne dochody nie przekraczają 2 mln złotych, a najwyższa dla tych, które zarabiają w ciągu roku ponad 500 ml złotych). Poza opłaceniem członkostwa musisz także wykupić dostęp do puli numeracyjnej. Koszty różnią się od liczby potrzebnych numerów GTIN i wahają się od 110 zł do 3000 zł.

Jakich produktów na Allegro nie trzeba dodawać do katalogu produktów?

Mimo nowej odsłony produktyzacji na Allegro od 1 lipca 2024, nadal istnieje lista kategorii Allegro, których nie dotyczy obowiązek kodów EAN. Są to m.in.:

 • Dom i ogród / Ogród / Rośliny / Nasiona / Pozostałe
 • Dom i ogród / Wyposażenie / Dekoracje i ozdoby / Las w słoiku
 • Dziecko / Zabawki / Dla niemowląt / Pozostałe
 • Dziecko / Okazje, przyjęcia / Odzież, obuwie / Komunia / Alby
 • Elektronika / RTV i AGD / AGD drobne / Części zamienne
 • Firma i usługi / Przemysł / Odzież robocza i BHP / Odzież / Spodnie
 • Kolekcje i sztuka / Kolekcje / Pocztówki / Akcesoria / Albumy
 • Kultura i rozrywka / Gadżety / Figurki
 • Moda / Biżuteria i zegarki / Piercing / Biżuteria
 • Motoryzacja / Części samochodowe / Układ paliwowy / LPG / Instalacje kompletne

Katalog produktów Allegro – FAQ 

Czy istniejące oferty Allegro, które nie są podłączone do katalogu, będą nadal widoczne po 1 lipca 2024 roku?

Od 1 lipca 2024 roku Allegro integracja z katalogiem dotyczy większości produktów wystawionych na portalu. To znaczy, że oferty, które powinny posiadać kod EAN i do końca czerwca 2024 roku nie zostały dodane do bazy Allegro, znikną z wyszukiwarki i przestaną wyświetlać się kupującym!

Skąd wziąć kod EAN, aby dodać nowy produkt do katalogu Allegro?

Jeżeli jesteś dystrybutorem, numer GTIN / EAN powinien przekazać Ci producent. Jeśli sam jesteś producentem (nawet małym, typu wykonujesz rękodzieło), zgłoś się do GS1 Polska – organizacji, która zarządza system kodów kreskowych.

Dlaczego Allegro wymaga dodawania swojego produktu do katalogu?

Integracja z Allegro katalogiem sprawia, że klient, który wpisze daną frazę kluczową w wyszukiwarkę, ujrzy oferty, które są z nią powiązane. To możliwe, ponieważ parametry Allegro łączą ze sobą oferty z produktem znajdującym się w bazie danych. Tworzenie katalogu produktów ułatwia zatem poruszanie się po portalu i sprzyja wzrostowi konwersji.

Jak działa katalog produktów Allegro?

Tworzenie katalogu produktów ma duży sens w przypadku tak dużej platformy marketplace jak Allegro. Grupowanie produktów według określonych parametrów pozwala zachować porządek w serwisie i przyspiesza wyszukiwanie towarów przez kupujących. Przynosi także korzyści sprzedającym, ponieważ znacznie przyspiesza czas potrzebny na wystawianie nowych produktów (przykładowo: sprawia, że dodawanie zdjęć produktu nie jest niezbędne).

Chcę dodać produkty artystyczne (rękodzieło) na Allegro – czy muszę łączyć je z katalogiem?

Wymóg dodawania produktu do katalogu Allegro nie obowiązuje przy rękodziele. Zastanów się jednak, czy nie opłaca Ci się generować kody EAN dla swoich wyrobów. Koszt nie jest wysoki – w przypadku małej firmy to niewiele ponad 100 zł rocznie, według aktualnego cennika GS1 Polska.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?