Allegro – Jak wystawić produkty bez kodu EAN?

Avatar for Monika Ulbrych

Monika Ulbrych

Sales Specialist

Opublikowane: 29 kwietnia, 2024
Kategoria:
5
(4)

Kod EAN Allegro – jak ominąć? Jeśli takie pytanie chodzi Ci po głowie od jakiegoś czasu, to jesteś we właściwym miejscu. Allegro wymaga od swoich sprzedających, aby podawali kody EAN, ale istnieją wyjątki. Jako specjaliści od obsługi Allegro spieszymy z pomocą! Z naszego artykułu dowiesz się, jak wystawić produkt na Allegro bez kodu EAN, w jakich przypadkach jest to możliwe oraz jak zrobić kod kreskowy na produkt Allegro.

  1. Kod EAN Allegro – czym jest i dlaczego jest wymagany?
  2. Kiedy można ominąć kod EAN Allegro?
  3. Jak wystawić produkt bez kodu EAN Allegro?
  4. Kod EAN Allegro – Jak ominąć? Wskazówki
  5. Jak zrobić kod kreskowy na produkt Allegro? To łatwe!
  6. Kod EAN Allegro – FAQ

Kod EAN Allegro – czym jest i dlaczego jest wymagany?

Kod EAN to znormalizowany kod kreskowy, który umieszczany jest na większości produktów – jego najczęściej występująca odmiana to EAN13. W przypadku e-commerce EAN pełni rolę numeru identyfikacyjnego towaru. Taka standaryzacja ułatwia klientom (ale także sprzedawcom) wyszukiwanie i porównywanie ze sobą różnych produktów. Z tego właśnie powodu EAN jest wymagany na Allegro za każdym razem gdy dodajesz ofertę i integrujesz ją z katalogiem produktów Allegro.
Aby lepiej zrozumieć to, dlaczego kod EAN jest tak ważny, posłużymy się przykładem. Wyobraź sobie, że na świecie nie istnieje żaden system oznaczania towarów. Tym samym, każdy producent może tworzyć własne identyfikatory. Oczywiście, nie stanowi to żadnego problemu, o ile pozostajemy w obrębie jednego sklepu. Ale co w sytuacji, gdy producenci postanowią otworzyć swoją działalność na którymś z portali marketplace (np. na Allegro)? Wówczas szybko okazałoby się, że numery identyfikacyjne (ID) się powtarzają lub że dany towar posiada kilka zupełnie różnych oznaczeń. Zapanowałby chaos – a to nie byłoby na rękę ani kupującym, ani sprzedawcom, ani samemu serwisowi.

Kiedy można ominąć kod EAN Allegro?

Kod EAN jest obowiązkowy na Allegro w większości przypadków. Istnieją jednak wyjątki. Jeśli Twój asortyment składa się z produktów artystycznych, rękodzieła lub towarów na tyle starych, że nie posiadają numeru identyfikacyjnego, możesz wystawiać oferty na Allegro bez kodu EAN, o ile wybierzesz jedną ze specjalnych kategorii. 

Dodatkowo Allegro pozwala na sprzedaż bez kodów EAN na Allegro Lokalnie. To odrębna część portalu, która jest dedykowana sprzedawcom okazjonalnym oraz tym, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jak wystawić produkt bez kodu EAN Allegro? 

KROK 1. Wejdź na swoje konto firmowe Allegro.

KROK 2. Otwórz formularz wystawiania produktów i wybierz opcję Mój produkt nie ma kodu GTIN (EAN).

Jak wystawić produkty bez kodu EAN? Zaznacz, że Twój produkt nie ma kodu

KROK 3. Wpisz nazwę produktu (np. żwirek dla kota).

KROK 4. Znajdź produkt w katalogu produktów Allegro.

KROK 5. Wciśnij przycisk Wybierz i przejdź do formularza wystawiania.

➔ Może się tak zdarzyć, że nie odnajdziesz swojego produktu w katalogu Allegro. Co zrobić w takiej sytuacji? Poruszamy tę kwestię w dalszej części artykułu.

Kod EAN Allegro – Jak ominąć? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak ominąć kod producenta Allegro? Istnieje kilka sposobów na to, aby to zrobić. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich.

  • Wystaw produkt w kategorii, która nie wymaga podawania kodu EAN.
  • Jeśli wystawiasz zestaw składający się z kilku produktów, podaj jako kod EAN zestawu, kod produktu, który go posiada.

Niektórzy sprzedający wpisują przypadkowy kod EAN – nie rekomendujemy jednak tego działania! To bardzo ryzykowne, wbrew zasadom i naraża Cię na utratę klienta szukającego konkretnych produktów po kodach EAN.

Jak zrobić kod kreskowy na produkt Allegro? To łatwe!

Aby zrobić kod kreskowy na produkt Allegro, należy odwiedzić stronę GS1 Polska. To organizacja non-profit, która jako jedyna w Polsce zajmuje się oficjalnym wydawaniem kodów EAN. Tym samym, to właśnie u niej zamówisz kod kreskowy dla swoich produktów. 

Nie martw się! Uzyskanie kodów EAN nie jest takie drogie, jak mogłoby się wydawać. Podpisując umowę z GS1, musisz tylko wnieść opłatę rejestracyjną oraz roczną. Opłata rejestracyjna zależy od liczby uzyskanych kodów EAN, a roczna od Twoich przychodów ogółem netto osiągniętych w roku poprzedzającym moment wniesienia opłaty (przykładowo w przypadku przychodów netto do 2 mln złotych opłata brutto wynosi 136 zł, w przypadku przychodów netto 2-5 mln –  267 zł brutto, a w przypadku przychodów netto 5-10 mln – 672 zł).

Zanim zwrócisz się z prośbą o nadanie kodów EAN, zastanów się, ile będziesz ich potrzebować. Pamiętaj, że każdy produkt, który różni się od innego jakąś cechą (np. pojemnością, kolorem, smakiem), wymaga osobnego kodu EAN! Tym samym, jeśli oferujesz rzemieślnicze mydło w 2 różnych wagach, 5 różnych zapachach oraz 3 różnych kolorach, potrzebujesz 30 osobnych kodów kreskowych (2 x 5 x 3 = 30 sztuk). 

Kod EAN Allegro – FAQ

Czy można wystawić ofertę na Allegro bez kodu EAN?

Tak. Można wystawić ofertę na Allegro bez kodu EAN, o ile umieści się ją w określonej kategorii. Wpisywanie kodu EAN nie jest także wymagane w przypadku sprzedaży na Allegro Lokalnie. Niemniej, najczęściej faktycznie potrzebujesz kodu EAN, aby sprzedawać na tym marketplace.

Jakie kategorie produktów na Allegro nie wymagają wpisywania kodu EAN?

Numery GTIN oraz kody EAN nie są potrzebne w kategoriach związanych z produktami artystycznymi i rękodziełem. Na oficjalnej stronie Allegro możesz znaleźć pełną listę kategorii zwolnionych z obowiązku posiadania numeru GTIN. 

Gdzie możliwy jest zakup kodów EAN?

Sprzedawcy na Allegro często zastanawiają się, jak wygenerować EAN. Niestety nie można tego zrobić samodzielnie. Nadawanie numerów kodów to obowiązek oficjalnego źródła, jakim jest GS1 Polska. Wchodząc na stronę organizacji, możesz dokonać kupna kodu towarowego (a więc wygenerować kod EAN), aby usprawnić swoją sprzedaż produktów na Allegro.

Ile kosztuje nadawanie numerów kodów?

To, ile zapłacisz za kod towarowy, zależy od wolumenu. Sprawdź cennik GS1, aby oszacować, jaki koszt poniesiesz. 

Dlaczego karta produktu Allegro wykorzystuje numery EAN?

Poprawne kody EAN pozwalają na zachowanie porządku na portalu. To jednak niejedyna ich rola. Wielu klientów (i kupujących, którzy przeprowadzają analizę konkurencji) wyszukuje produkty, wykorzystując EAN / Allegro numer GTIN. Allegro numer GTIN pozwala monitorować produkty na Allegro oraz daje możliwość ich szybkiego porównywania.

Co jeśli podam niewłaściwy Allegro numer GTIN?

Karta produktu Allegro nie pozwala na wystawianie ofert z kodami, które nie znajdują się w bazie GS1. Mimo to możliwe jest podawanie niewłaściwych numerów (zdarza się, że sprzedający celowo lub przez pomyłkę przypisują do swojej oferty EAN innego produktu). W takiej sytuacji nic Ci nie grozi. Niemniej, naruszysz nieco bazę danych produktów, co może utrudnić zadanie każdemu, kto chce monitorować produkty na Allegro. Generalnie warto zadbać o to, aby oferta EAN była poprawna – zdecydowanie usprawnisz wówczas sprzedaż produktów na Allegro.

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?