Allegro Lokalnie – co to jest i czym się różni od zwykłego Allegro?

Avatar for Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska

Marketing Specialist

Opublikowane: 27 marca, 2024
Kategoria:
5
(4)

Allegro a Allegro Lokalnie – czym różnią się od siebie oba te serwisy? I w ogóle jak działa Allegro Lokalnie? Będąc renomowaną agencją specjalizującą się w kompleksowej obsłudze Allegro, wiemy o tym marketplace wszystko. Tym razem postanowiliśmy rozjaśnić nieco sytuację i przybliżyć Ci temat nieco mniej rozpoznawalnej części Allegro. Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, co to jest Allegro Lokalnie i czy warto z niego korzystać. 

  1. Co to jest Allegro Lokalnie?
  2. Jak działa Allegro Lokalnie?
  3. Allegro vs Allegro Lokalnie
  4. Allegro a Allegro Lokalnie – porównanie wyglądu ofert
  5. Czy można sprzedawać na Allegro Lokalnie bez firmy?
  6. Lokalne Allegro – czy warto z niego korzystać, jeśli posiada się konto firmowe?
  7. Allegro Lokalnie – FAQ

Co to jest Allegro Lokalnie?

Allegro Lokalnie to odrębna część portalu Allegro. Powstała z myślą o sprzedawcach okazjonalnych oraz wszystkich tych, którzy pragną handlować w internecie bez działalności gospodarczej. Pod tym względem bardzo przypomina początki Allegro, kiedy funkcjonowało ono głównie jako portal aukcyjny, na którym można było kupić używane przedmioty po okazyjnych cenach.

W porównaniu do klasycznego Allegro Lokalne Allegro posiada uproszczony interfejs. Oferuje też ograniczoną liczbę funkcji. Nie należy jednak postrzegać tego jako wadę – wręcz przeciwnie. Pewna toporność serwisu sprawia, że jest o wiele bardziej przystępny dla niedoświadczonych sprzedawców.

Może zainteresować Cię też artykuł z konkretnymi instrukcjami od nas: Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna.

Jak działa Allegro Lokalnie?

Nie istnieje osobna rejestracja Allegro Lokalnie. Z Allegro Lokalnie mogą korzystać zarówno konta prywatne, jak i firmowe. Wystarczy, że są aktywne. Podobnie jak klasyczna wersja portalu Lokalne Allegro pozwala na wystawianie przedmiotów. Aby to zrobić, należy skorzystać z uproszczonej wersji formularza. W tym przypadku trzeba jedynie stworzyć tytuł oraz przypisać kategorię.

Portal nie wymaga przygotowywania opisu, wskazywania dodatkowych parametrów oraz podawania warunków zwrotów i reklamacji. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz to zrobić. Wówczas pozytywnie wyróżnisz się na tle konkurencji i zwiększysz szansę na sprzedaż swojego przedmiotu.

Jeśli chodzi o dostępne formy oferty, to masz do dyspozycji trzy: licytację, Kup teraz oraz ogłoszenie lokalne. Wszystkie są wyświetlane zarówno na Allegro, jak i Allegro Lokalnie oraz są widoczne dla każdego użytkownika – bez względu na jego lokalizację. Kolejną ważną rzeczą, jest konieczność podania ceny. Lokalne Allegro nie pozwala bowiem na wystawianie ogłoszeń o wymianie lub oddaniu czegoś za darmo.

Co szczególnie istotne, wystawiając aukcję na Allegro Lokalnie, nie musisz przejmować się opłatami. Portal nalicza prowizję tylko po sprzedaniu danego przedmiotu (a ściślej: po uiszczeniu wpłaty przez kupującego lub po wybraniu przez niego opcji dostawy) w stałej wysokości – 7,9% jego wartości (wyjątkiem jest kategoria Elektronika – w jej przypadku prowizja wynosi 4,9% wartości sprzedanego produktu). 

Ogłoszenie lokalne na Allegro Lokalnie

Szczególnym rodzajem aukcji na Allegro Lokalnie jest ogłoszenie lokalne. Przede wszystkim, nie posiada limitu czasu (będzie wyświetlać się tak długo, aż go nie zakończysz) oraz nie wiąże się z koniecznością opłacania prowizji za sprzedaż. Sposób płatności oraz odbiór przedmiotu ustala się z klientem na czacie. To oczywiście może być zarówno wada, jak i zaleta. Ten rodzaj aukcji jest bez wątpienia bardzo korzystny finansowo, jednak eliminuje Allegro z procesu transakcji, co sprawia, że pod pewnymi względami może być też ryzykowny. Przykładowo, kupujący nie skorzysta z funkcji Allegro Protect. 

Allegro vs Allegro Lokalnie

Poniżej znajdziesz podstawowe różnice i podobieństwa sprzedaży na Allegro vs Allegro Lokalnie. Jeśli planujesz rozpocząć biznes na tym marketplace, zajrzyj też w nasze porady  jak sprzedawać na Allegro bez firmy i z firmą 2024.

AllegroAllegro Lokalnie
Widoczność ofertTylko na AllegroNa Allegro i Allegro Lokalnie
Liczba dostępnych form ogłoszeńKup teraz, ogłoszenie nietransakcyjne, licytacjaKup teraz, ogłoszenie lokalne, licytacja
Wystawianie przedmiotuZa pomocą rozbudowanego formularzaZa pomocą uproszczonego formularza
Maksymalna liczba ogłoszeń200 tys. na danym koncie200 aktywnych w danej kategorii (w przypadku Motoryzacji tylko 10)
Negocjacja cenyNiedopuszczalnaDopuszczalna
Ocena sprzedażyObecnaBrak
Oficjalne oznaczeniaSuper SprzedawcaZweryfikowany użytkownik, Społecznik, Aktywnie sprzedaje, staż na Allegro
Allegro SmartFunkcjonujeFunkcjonuje
Możliwość korzystania z APITakNie
Formy promocjiMonety, wyróżnienia i inne formy promocjiTylko wyróżnienia
Allegro AdsTakNie
Opis przedmiotuObowiązkowy w określonym zakresieNieobowiązkowy
Zakupy na ratyDopuszczalneNiedopuszczalne
Cena minimalna przy licytacjiMożliwość ustaleniaBrak możliwości ustalenia
Możliwość przekazania zyskówZa pomocą sprzedaży na charytatywni.allegro.plNa lokalną zbiórkę

Allegro a Allegro Lokalnie – porównanie wyglądu ofert

Przykładowa oferta Allegro 

Oferta Allegro składa się z tytułu, zdjęć produktowych, parametrów oraz opisu. Może się wydawać, że konieczność uzupełniania najważniejszych cech produktu oraz tworzenia tekstu ofertowego to niepotrzebna fanaberia serwisu. W praktyce jednak elementy tego typu ułatwiają kupującym wyszukiwanie interesujących ich towarów oraz przyspieszają finalizowanie transakcji.

Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat aukcji Allegro, pobierz nasz darmowy e-book Sekrety tworzenia ofert Allegro.

Przykładowa oferta Allegro Lokalnie

Oferty na Allegro Lokalnie prezentują niższy poziom profesjonalizmu niż na Allegro. Dużym ograniczeniem jest brak zakładki, która ukazuje parametry produktu.

Czy można sprzedawać na Allegro Lokalnie bez firmy?

Dla wielu osób ciekawym może być fakt, że aby sprzedawać na Allegro Lokalnie, nie trzeba posiadać firmy. Polskie prawo pozwala na prowadzenie nierejestrowanej działalności pod warunkiem, że miesięczne dochody z jej tytułu nie przekraczają 75% wartości minimalnego wynagrodzenia. Tym samym, możesz bez obaw handlować za pośrednictwem Allegro Lokalnie, jeśli miesięcznie nie generujesz więcej niż 3181,5 zł brutto.

Lokalne Allegro – czy warto z niego korzystać, jeśli posiada się konto firmowe? 

Wielu użytkownikom Allegro Lokalnie kojarzy się wyłącznie z używanymi przedmiotami. Takie podejście już samo w sobie może negatywnie wpływać na sprzedaż. Dodatkowo Lokalne Allegro posiada wiele ograniczeń, które blokują osiąganie prawdziwie wysokich wyników. Ubogi formularz wystawiania, brak możliwości korzystania z popularnych form promocji oraz stosowania Allegro Ads nie pozwalają na zajęcie pozycji lidera w kategorii ani zbudowanie świadomości marki. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, sprzedaż na Allegro Lokalnie z firmą, opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ma ona stanowić jedynie wsparcie dla funkcjonowania na klasycznej wersji portalu.

➔ Interesują Cię kwestie opłacalności biznesu? Sprawdź, jak liczyć rentowność sprzedaży na Allegro.

Allegro Lokalnie – FAQ

Jak działa sprzedaż na Allegro Lokalnie?

Allegro.pl Lokalnie to osobna część Allegro. Mimo różnic w zakresie wyglądu interfejsu i dostępnych opcji, działa bardzo podobnie do głównej wersji portalu. Za pomocą Allegro Lokalnie sprzedający prywatni oraz prowadzący działalność gospodarczą mogą wystawiać swoje przedmioty. Co ciekawe, sprzedaż lokalna wiąże się zazwyczaj z niższymi kosztami – za sprzedaż produktu portal pobiera prowizję w wysokości ok. 7,9% wartości towaru, choć na marketplace Allegro prowizje 2024 często też są niższe.

Jakie są opłaty na Allegro Lokalnie?

Na Allegro Lokalnie prowizja naliczana jest tylko wówczas, gdy kupujący zapłaci za produkt lub wybierze opcję dostawy odbiór osobisty / płatność za pobraniem. Wystawienie ogłoszenia zawsze jest darmowe – bez względu na to, na jaki format się zdecydujesz.

Allegro a Allegro Lokalnie – czym się od siebie różnią?

Allegro Lokalnie dostępne jest dla wszystkich użytkowników portalu. Podobnie jak główna część serwisu służy do sprzedaży przedmiotów. Niemniej, różni się od niej wyglądem oraz liczbą dostępnych opcji. Przykładowo, korzystając ze sprzedaży lokalnej, nie użyjesz takich form promocji jak Monety czy Strefa Okazji. Nie zastosujesz także płatnych kampanii reklamowych. Ogólnie rzecz biorąc, można więc stwierdzić, że Allegro Lokalnie nie zapewni Ci takich możliwości rozwoju biznesowego jak klasyczny serwis sprzedażowy Allegro.

Czy istnieje coś takiego jak ochrona kupującego Allegro Lokalnie?

Jeśli kupujesz coś za pomocą licytacji lub opcji Kup teraz, podlegasz ochronie kupującego Allegro Lokalnie. Tym samym, w razie jakichkolwiek problemów, możesz skontaktować się z Allegro, wysyłając odpowiedni wniosek.

Jak bezpieczne Allegro Lokalnie jest w porównaniu do Allegro?

Sprzedaż Allegro Lokalnie można generalnie uznać za bezpieczną. Co ważne, nie wymaga od sprzedających określania warunków zwrotów i reklamacji. Należy również pamiętać, że korzystanie ze zwykłego ogłoszenia (nazywanego także ogłoszeniem lokalnym) wyjmuje nas spod ochrony Allegro. Serwis bowiem postrzega ten rodzaj aukcji za nietransakcyjny, co oznacza, że wszelkie kwestie kupujący i sprzedający mogą ustalić prywatnie (za pośrednictwem czatu). Może się więc tak zdarzyć, że w skrajnej sytuacji nie będą to bezpieczne zakupy, gdyż ogłoszenie lokalne wyjmuje nas spod systemu Allegro Protect (tzw. ochrony kupujących).

Czy program Allegro Smart funkcjonuje na Allegro Lokalnie?

Od niedawna program Allegro Smart jest dostępny również na lokalnej wersji serwisu. Jeśli posiadasz tzw. Smarta, możesz robić zakupy lokalne i korzystać z darmowej dostawy na takich samych warunkach jak w przypadku klasycznego Allegro. Co ważne, posiadając Allegro Smart, możesz zaoferować swoim klientom darmową dostawę w lokalnej części portalu pod postacią Allegro One Box oraz Allegro Lokalnie InPost Paczkomaty. 

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?