Miniaturka Allegro – Wymiary i zasady 2024 plus przykłady skutecznych miniatur

Avatar for Zofia Starkowska

Zofia Starkowska

Specjalistka ds. Allegro

Opublikowane: 14 marca, 2024
Kategoria:
5
(5)

Miniaturka Allegro ma bardzo duży wpływ na sprzedaż. Jeśli jest atrakcyjna, może istotnie zwiększyć CTR (współczynnik klikalności) oferty i, tym samym, zwiększyć konwersję. Mimo to wielu sprzedawców wciąż nie korzysta z pełni jej potencjału. Jak stworzyć miniaturkę Allegro, która będzie przynosić wymierne korzyści? Jak powinna wyglądać i jakie wymiary posiadać? Będąc specjalistami od oprawy graficznej Allegro, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak zrobić miniaturkę na Allegro w 2024 roku.

 1. Czym jest miniaturka Allegro i gdzie widzą ją kupujący?
 2. Dlaczego warto zadbać o dobre miniatury Allegro?
 3. Jaki wymiar miniaturki Allegro obowiązuje w 2024?
 4. Zasady miniaturek Allegro 2024 (standardy miniaturki)
 5. Miniatury Allegro – jak zwiększyć współczynnik klikalności (CTR)?  
 6. Dobra miniaturka Allegro – czyli jaka? Przykłady
 7. Jak zrobić miniaturkę na Allegro – Instrukcja
 8. Miniaturka Allegro wymiary i zasady 2024 – FAQ

Czym jest miniaturka Allegro i gdzie widzą ją kupujący?

Miniaturka Allegro to zdjęcie przedstawiające towar, które jest widoczne bezpośrednio na listingu (po lewej stronie od tytułu – zarówno w wersji desktopowej portalu, jak i w aplikacji Allegro). Służy do zaprezentowania go potencjalnym klientom. To właśnie z tego powodu miniatury Allegro nazywane są wizytówkami produktu. 

Oczywiście, przeszukując portal, możesz znaleźć aukcje, które nie posiadają miniaturki. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy oferta nie zawiera żadnej grafiki produktowej i portal nie ma czego zaciągnąć na listing. Wystarczy, że umieścisz w ofercie jedno zdjęcie, a serwis automatycznie stworzy z niego miniaturę Allegro. Jeśli zaś dodasz do swojego opisu więcej zdjęć produktów, miniaturką sprzedawanego przedmiotu zostanie ta, którą umieścisz na pierwszej pozycji.

Dlaczego warto zadbać o dobre miniatury Allegro?

Miniatury Allegro prezentują produkt już na poziomie listingu. Użytkownicy internetu kupują głównie oczami, nic dziwnego, że o wiele chętniej klikają w produkty Allegro, które mają swoją wizualną reprezentację. Moc obrazu potwierdzają zresztą liczne badania – chociażby przeprowadzone przez Alberta Mehrabiana w latach 70. XX wieku oraz te z Uniwersytetu w Minnesocie z lat 80. XX wieku. 

Miniaturka Allegro to nie tylko sposób na zaprezentowanie sprzedawanego towaru, ale również na zwiększenie konwersji. Umiejętnie dobierając poszczególne elementy, możesz stworzyć miniaturę Allegro, która będzie charakteryzowała się wyższym CTR niż inne i, tym samym, zwiększy skuteczność Twojej sprzedaży. W dalszych częściach tego artykułu znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak zrobić miniaturkę na Allegro w taki sposób, aby poprawić sprzedaż na swoim koncie.

Jaki wymiar miniaturki Allegro obowiązuje w 2024?

Zanim przejdziemy do zasad tworzenia miniaturek oraz przykładów, przyjrzyjmy się kwestiom formalnym. Najważniejsze są, oczywiście, wymiary. Jeśli nie zadbasz o nie już na etapie kreacji, cała Twoja praca może pójść do kosza. Aby zminimalizować ryzyko opóźnień, lepiej wcześniej sprawdzić, jakie wymiary powinny mieć miniatury Allegro. 

→ W 2024 roku obowiązujący rozmiar miniaturki Allegro to 2560×2560 pikseli, a rozdzielczości – 26 Mpx. Koniecznie uwzględnij to, zanim w ogóle odpalisz program graficzny lub zlecisz zadanie grafikowi. 

Zasady miniaturek Allegro 2024 (standardy miniaturki)

Wymiary to najważniejsze wymaganie dotyczące miniaturek Allegro, ale nie jedyne. Choć zasad może wydawać się wiele, warto je przyswoić. W ten sposób zadbasz o regulaminowość swoich kreacji i zapobiegniesz ewentualnemu blokowaniu ich przez portal.

Główne zasady miniaturek Allegro to:

 • Na miniaturce nie można umieszczać żadnych napisów ani logotypów.
 • Miniatury Allegro w większości kategorii powinny posiadać neutralne, białe tło (niektórzy wręcz mówią o tym „obowiązek białego tła”). Przedstawiony w taki sposób towar prezentuje się bardziej atrakcyjnie. Co równie ważne, białe tło miniaturki zwiększa szansę na sprzedaż nawet o 12% (według badań Allegro). 
 • Towar na miniaturce musi być dobrze oświetlony i nie może posiadać cieni. 
 • Umieszczaj na miniaturach tylko to, co faktycznie otrzyma klient. Dodatkowe elementy (np. przedmioty wchodzące w skład aranżacji) są niedopuszczalne w większości kategorii!
 • Jeśli razem z produktem, wysyłasz do klienta gratisy (np. ulotki), możesz umieścić je na miniaturce.
 • Nie przesadzaj z marginesem! Maksymalnie powinien obejmować 10% przestrzeni z każdej strony.
 • Dołóż wszelkich starań, aby Twoje miniaturki wyświetlały się w dobrej jakości. Ta zasada jest szczególnie ważna, ponieważ dotyczy wszystkich kreacji – w tym banerów Allegro.

Miniatury Allegro – jak zwiększyć współczynnik klikalności (CTR)?  

Zasady miniaturek Allegro są dość restrykcyjne. To jednak nie znaczy, że nie pozwalają na pewną elastyczność. Nie łamiąc ich, wciąż możesz wyróżnić się na tle konkurencji i poprawić współczynnik CTR. Nie wiesz, co możesz zrobić? Nasi specjaliści postanowili podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem.

 • Niektóre kategorie (np. Bielizna) dają możliwość ukazania na miniaturze produkty Allegro w użytku. Wykorzystaj to i zaprezentuj swój towar na modelu (lub modelce), aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.
 • W przypadku określonych produktów, warto zastosować na miniaturce Allegro zbliżenie na najważniejszy element (np. wzór poduszki ozdobnej). Dzięki temu od razu zaprezentujesz atut towaru.
 • Sprzedajesz kilka sztuk danego produktu w jednej ofercie? Znakomicie! Umieść na miniaturze Allegro odpowiednią ilość towaru, aby zwiększyć zainteresowanie kupujących.

➔ Więcej na temat zwiększania CTR miniatur dowiesz się z naszego darmowego e-booka Sekrety tworzenia ofert na Allegro

Dobra miniaturka Allegro – czyli jaka? Przykłady

Przykłady dobrej miniaturki Allegro

Gryzak dla psa

Niektóre kategorie (np. Artykuły dla zwierząt) pozwalają na umieszczanie na miniaturkach modeli (lub modelek). Warto z tego skorzystać, aby wyróżnić się na tle podobnych produktów! Dowiedz się więcej o sprzedaży akcesoriów dla zwierząt na Allegro.

Palo santo

Miniaturka przedstawia estetycznie wycięty produkt na białym tle. Oprócz palo santo prezentuje też zapalone kadzidło i opakowanie.

Suplement diety

Allegro pozwala na to, aby niektóre produkty posiadały na miniaturze aranżację, która zaprezentuje ich smak i/lub zapach.

Przykłady złej miniaturki Allegro

Herbata

Chociaż w wielu przypadkach dobrze zastosować aranżację uwypuklającą zapach i/lub smak, należy uważać, aby nie przesadzić. Na zaprezentowanym przykładzie dzieje się bardzo dużo, przez co sprzedawany produkt przestaje się wyróżniać.

Komplet śrub

Miniaturka powinna przedstawiać produkt na białym tle (tzw. obowiązek białego tła). Zdjęcie obok nie jest estetyczne ani profesjonalne. W dodatku nie wynika z niego, ile śrubek znajduje się w zestawie!

Masażer do ciała

Produkt prezentowany na miniaturce powinien być pozbawiony cieni.

Jak zrobić miniaturkę na Allegro – Instrukcja

Posiadasz kreację graficzną, ale nie wiesz, jak zrobić miniaturkę na Allegro? Spokojnie! Najpierw zaloguj się na swoje konto firmowe sprzedawcy, a następnie postępuj według poniższych kroków.

KROK 1. Wejdź w zakładkę Mój Asortyment.

KROK 2. Naciśnij na pomarańczowy przycisk Dodaj nową ofertę.

KROK 3. Uzupełnij kategorię, parametry i tekst ofertowy.

KROK 4. Przejdź do sekcji Zdjęcia i opis. Następnie kliknij na biały kwadrat z plusem, aby dodać grafiki produktowe.

KROK 5. Załaduj wybrane grafiki. Gdy już się wgrają, możesz zmienić ich kolejność. To ważne, ponieważ miniaturką sprzedawanego przedmiotu zostanie zdjęcie znajdujące się na pierwszym miejscu. Aby przesunąć grafikę, naciśnij na nią i przeciągnij na wybraną pozycję.

KROK 6. To wszystko! Zjedź na sam dół i wybierz opcję Zapisz. System automatycznie ustawi pierwszą grafikę jako miniaturkę.

Miniaturka Allegro wymiary i zasady 2024 – FAQ

Jaka rozdzielczość miniaturki Allegro jest wymagana w 2024?

W 2024 roku miniaturki Allegro powinny mieć 26 Mpx rozdzielczości. Taka rozdzielczość zdjęcia zapewnia wyświetlanie miniaturek w dobrej jakości. Jakość ma natomiast niebagatelny wpływ na konwersję.

Jakie są wymiary miniaturki Allegro w 2024 roku?

Allegro wymaga, aby wymiary miniaturki wynosiły maksymalnie 2560×2560 pikseli. Jeśli jej boki będą dłuższe niż wymagane 2560 pikseli, portal proporcjonalnie je przeskaluje.

Czy można zmienić miniaturkę Allegro już dodanej oferty?

Tak! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić miniaturkę Allegro w już dodanej ofercie. W tym celu skorzystaj z opcji edycji aukcji, a następnie usuń niepotrzebne zdjęcia produktów i dodaj nowe. Nie zapomnij o ustawieniu miniaturki na pierwszej pozycji!

Czy zasady miniatur Allegro pozwalają na tło?

Dla większości kategorii zasady miniatur Allegro są jednoznacznie i wymagają postawienia na białe tło miniaturki. Istnieją jednak wyjątki. Przykładowo, możesz umieścić miniaturkę z jasnoszarym tłem w Motoryzacji, Zwierzętach terrariowych oraz Kompletach mebli. Pełną listę kategorii zarówno dla szarego tła, jak i zdjęć lifestyle’owych znajdziesz w oficjalnym poradniku o miniaturkach Allegro

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?