Wielowariantowość Allegro – jak ustawić ją efektywnie? Poradnik i przykłady

Avatar for Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska

Marketing Specialist

Opublikowane: 6 lutego, 2024
4.4
(7)

Tzw. wielowariantowość Allegro to najprościej mówiąc dodatkowa metoda na zaprezentowanie ofert. Niewielu jednak wie, że służy także do zatrzymywania klientów na koncie. Z uwagi na jej wysoką efektywność, agencyjnie wzbogacamy nią oferty naszych Klientów m.in. w ramach usługi optymalizacji wdrożenie sklepu na Allegro. Ten artykuł wyjaśni Ci dokładnie, czym jest Allegro wielowariantowość oraz jak połączyć kilka ofert na Allegro za jej pomocą zgodnie z najlepszymi praktykami.

 1. Czym jest wielowariantowość Allegro?
 2. Jak wygląda Allegro wielowariantowość w praktyce? Przykłady
 3. Wielowariantowość Allegro – jak ustawić? Instrukcja krok po kroku
 4. Wielowariantowość Allegro – jak ustawić? Dodatkowe wskazówki i porady
 5. Zalety stosowania ofert wielowariantowych na Allegro
 6. Wielowariantowość Allegro – FAQ 

Czym jest wielowariantowość Allegro?

Wielowariantowość Allegro jest funkcją, która pozwala na łączenie ze sobą różnych wariantów tego samego produktu. Tym samym daje możliwość zaprezentowania pewnego wycinka swojego asortymentu. Ułatwia także robienie zakupów. Dzięki Allegro wielowariantowości klienci nie muszą przeglądać wszystkich dostępnych ofert na liście, aby wybrać kolor, rozmiar czy wzór danego towaru, ponieważ wszystko widoczne jest z poziomu konkretnego produktu.

Oferty wielowariantowe ≠ automatyczne łączenie ofert na Allegro

Od niedawna uruchomione jest tzw. automatyczne łączenie ofert na Allegro. Nazwa brzmi niewinnie i dość podobnie do wielowariantowości, prawda? W rzeczywistości jednak funkcja ta służy kupującym, ponieważ łączy ze sobą oferty różnych sprzedawców. Takie działanie zwiększa satysfakcję z kupowania na Allegro, jednocześnie jednak może przekładać się na odpływ klientów z Twojego sklepu. 
Zastanawiasz się dlaczego? Otóż automatyczne łączenie ofert pozwala na wyświetlanie się aukcji konkurencji w ramach Twoich własnych! Ma to zastosowanie wtedy, gdy nie oferujesz kilku modeli danego produktu lub nie łączysz ich w ramach wielowariantu. Co więcej, kupujący, który będzie przeglądał dostępne warianty, może nawet nie zauważyć, że finalizuje transakcję na koncie innego sprzedawcy! Aby zapobiec takiej sytuacji, należy oferować tak szeroki zakres asortymentu jak to tylko możliwe oraz umiejętnie łączyć go w ramach wielowariantowości Allegro.

Jak wygląda Allegro wielowariantowość w praktyce? Przykłady

Oferty wielowariantowe mogą wyświetlać się w różny sposób. Obecnie portal prezentuje je w aż 5 formach, tj.:

 • z widocznymi ofertami konkurencji,
 • bez ofert konkurencji,
 • z miniaturkami ofert,
 • z parametrami,
 • z podwójnym wyborem parametrów.

To, jak będzie wyglądać Twój wielowariant zależy od cech połączonych produktów. Jeśli oferujesz różne wersje kolorystyczne danego towaru, Allegro wyświetli na stronie oferty miniaturki dostępnych wariantów. Jeśli zaś produkty różnią się wyłącznie rozmiarem (i wyglądają identycznie), system dobierze wyświetlanie z parametrami. Niestety, obecnie sprzedający nie mają wpływu na wyświetlanie opcji Pokaż warianty od innych sprzedających – jej widoczność wciąż jest testowana przez serwis.  
Poniżej zobaczysz, jak wygląda to w praktyce dla użytkowników Allegro.

Wielowariantowość Allegro z widocznymi ofertami konkurencji

Wielowariantowość Allegro bez ofert konkurencji

Wielowariantowość Allegro z miniaturkami ofert

Wielowariantowość Allegro z parametrami

Wielowariantowość Allegro z podwójnym parametrem do wyboru

Wielowariantowość Allegro – jak ustawić? Instrukcja krok po kroku

KROK 1. Zaloguj się na konto Allegro.

KROK 2. Wybierz zakładkę Obsługa ofert, a następnie Wielowariantowość

KROK 3. Po chwili otworzy się osobna strona, za pomocą której połączysz swoje oferty w wielowariant.

KROK 4. Kliknij Dodaj.

KROK 5. Za pomocą listy lub wyszukiwarki wybierz oferty, które chcesz połączyć.

KROK 6. Gdy dokonasz selekcji ofert, wciśnij pomarańczowy przycisk Wybierz parametry.

KROK 7. System podpowie Ci, jakich parametrów możesz użyć.

KROK 8. Nadaj nazwę swojemu wielowariantowi. Nie sil się na oryginalność. Wybierz taki tytuł, który będzie praktyczny.

KROK 9. Zapisz swoją wielowariantowość Allegro. 

➔ Panel Wielowariantowość na Allegro to także zbiór połączonych ofert. Wszystkie wielowarianty znajdziesz w formie intuicyjnej listy. 

Wielowariantowość Allegro – jak ustawić? Dodatkowe wskazówki i porady

 • Allegro wielowariantowość opiera się na parametrach Allegro. Aby działała poprawnie (czyli łączyła różne warianty tego samego produktu), należy prawidłowo wypełnić parametry swoich ofert. 
 • Wielowariantowość Allegro łączy ze sobą produkty, które różnią się od siebie maksymalnie dwoma cechami (np. rozmiar i kolor). Pozostałe muszą być identyczne. 
 • Niektóre cechy odróżniające nie mogą stać się parametrami wielowariantowości. Dotyczy to, chociażby, marki. Przykładowo, perfumy Dior nie mogą stać się wielowariantem dla Chanel. Podsumowując, łączenie ofert różnych produktów nie jest możliwe!
 • Allegro wielowariantowość pozwala na połączenie ze sobą maksymalnie 500 unikalnych ofert. System uzna, że dana aukcja jest zdublowana, jeśli będzie umieszczona w tej samej kategorii co pierwotna oraz posiada identyczne parametry produktu i zdjęcie główne.
 • Jeśli wybierasz jako parametr odróżniający rozmiar, wybierz jako miniaturkę jedno zdjęcie główne. 
 • Wielowariantowość Allegro nie będzie widoczna w serwisie od razu. System potrzebuje kilku minut na przeprocesowanie akcji. 

Zalety stosowania ofert wielowariantowych na Allegro

Umiejętne stosowanie Allegro wielowariantowości przynosi szereg korzyści. Główną niewątpliwie jest zminimalizowanie ryzyka odpływu klientów na aukcje konkurencji. Niemniej, nie jest to jedyna wartość, jaką wielowariant wnosi do sklepu. Wielowariantowość Allegro to także sposób na zwiększenie sprzedaży.

Allegro wielowariantowość sprawia, że trafność rośnie

Pamiętaj, jednym z ważniejszych czynników mających na wpływ na trafność Allegro jest właśnie łączenie ze sobą ofert w ramach wielowariantowości Allegro. Dlaczego wskaźnik trafności jest tak ważny? Decyduje on o tym, na jakiej pozycji Twoja oferta będzie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania. Wysoka pozwala na zajmowanie lepszych miejsc. Ma to ogromne znaczenie dla skuteczności sprzedaży, ponieważ większość klientów wcale nie kupuje najtańszych produktów (jak można by się tego spodziewać), a te, które znajdują się wyżej na liście ofert. Na Allegro po prostu rządzi widoczność ofert. 

Tym samym, walka o wysoką trafność Allegro jest zdecydowanie warta świeczki. Aby zwiększyć ten parametr, należy dbać o wszystkie aspekty sklepu oraz poszczególnych aukcji. Oferty wielowariantowe mogą istotnie pomóc!

Oferta wielowariantowa Allegro zwiększa konwersję sprzedażową

Oferta wielowariantowa Allegro to dodatkowe miejsce, które można wykorzystać do zaprezentowania szerszego przekroju swojego asortymentu. Nie tylko zatrzymuje klienta w danym sklepie, ale także istotnie ułatwia realizację procesu zakupowego (aby kupić interesujący nas produkt, wystarczy kliknąć wybrany wariant, zamiast godzinami przeglądać wszystkie oferty dostępne w ramach konta). Wielowariantowość Allegro daje także poczucie personalizacji towaru. Ostatecznie, korzystając z dostępnych parametrów, kupujący może dobrać dokładnie taki produkt, jakiego w danym momencie potrzebuje. 

➔ Poznaj więcej sposobów na to, jak zatrzymać klienta w sklepie Allegro. Temat zwiększania konwersji poruszyliśmy także w naszym e-booku o Black Week Allegro. Zawarte w nim porady mogą się przydać o każdej porze roku, nie tylko w okresie Black Friday.  

Wielowariantowość Allegro – FAQ 

Ile kosztuje wielowariantowość Allegro?

Jeśli myślisz „Hmm… wielowariantowość Allegro – koszt musi być duży”, to jesteś w błędzie. Funkcja łączenia różnych wariantów tej samej oferty jest na Allegro całkowicie darmowa. Koszty generują jedynie dodatkowe oznaczenia (np. Okazja, Nowość, Hit). Niemniej, Allegro wielowariantowość może mieć wpływ na ogólną rentowność konta. Nie wiesz, jak policzyć, czy Twoja sprzedaż się opłaca? Przeczytaj więcej o rentowności Allegro

Czy istnieje coś takiego jak wielowariantowość Allegro Lokalnie?

Nie. Obecnie serwis nie posiada funkcji wielowariantowość Allegro Lokalnie. Możliwość łączenia ze sobą podobnych ofert występuje jedynie na klasycznej wersji portalu. Co więcej, wielowariantowość Allegro dostępna jest wyłącznie dla kont firmowych.

Czy warto skorzystać z wielowariantowości na Allegro?

Jak najbardziej! Właściwe używanie ofert wielowariantowych sprzyja zatrzymaniu klientów na danej aukcji oraz zwiększa szansę na sfinalizowanie transakcji. 

Czy jest możliwe łączenie ofert w oferty wielowariantowe, jeśli należą do różnych kategorii?

Nie. Aby stworzyć oferty wielowariantowe na Allegro, muszą one znajdować się w tej samej kategorii. Upewnij się, co do tego, zanim przejdziesz do konfiguracji wielowariantowości z panelu. 

Czy da się przeprowadzić łączenie ofert Allegro za pomocą API Allegro?

Tak, portal pozwala swoim sprzedawcom na łączenie ofert Allegro poprzez API Allegro. Więcej na ten temat dowiesz się, czytając oficjalny poradnik o tym, jak utworzyć ofertę wielowariantową

Czy można wyłączyć wielowariantowość ofert na Allegro?

Obecnie – nie. Niegdyś taka opcja była możliwa, ale korzyści wielowariantowości sprawiły, że portal postanowił zaimplementować ją na stałe. Tym samym, sprzedawcy są niejako zmuszeni do jej używania. Zwłaszcza jeśli chcą zapobiec odpływowi klientów z powodu dostępu do wariantów ofert konkurencji. 

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 7

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?