Wyróżnienia Allegro – Skuteczne Metody Promocji Produktów w 2024 r.

Avatar for Monika Ulbrych

Monika Ulbrych

Sales Specialist

Opublikowane: 21 stycznia, 2024
5
(50)

Mnogość dostępnych na Allegro ofert (ponad 200 mln!) sprawia, że sprzedawcy wciąż zastanawiają się, co robić, aby zwiększyć zainteresowanie swoim towarem, jednocześnie nie obniżając ceny. Na szczęście Allegro oferuje wiele rodzajów działań, które pomagają w promocji oraz przekładają się na budowanie świadomości. Wyróżnienia Allegro są rozmaite. Muszą być jednak odpowiednio dobrane. Jako specjaliści, którzy od lat zajmują się kompleksową obsługą Allegro oraz optymalizowaniem reklam Allegro Ads, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym przedstawimy wszystkie metody promocji na Allegro oraz podpowiemy, w jakich sytuacjach najlepiej je stosować.

Wyróżnienie Allegro i skuteczność metod promocji na Allegro artykuł
 1. Czym są wyróżnienia Allegro?
 2. Metody promocji na Allegro – dlaczego warto je stosować?
 3. Poszczególne metody promocji na Allegro
 4. Metody promocji na Allegro – jak wybrać odpowiednią dla swojego sklepu?
 5. Wyróżnienia Allegro i inne skuteczne metody promocji produktów – FAQ

Czym są wyróżnienia Allegro?

Tzw. wyróżnienia Allegro to jeden z najbardziej skutecznych sposób na wypromowanie swojej oferty na liście wyników wyszukiwania. Jeśli wyobrazisz sobie, ile pozycji zawiera zazwyczaj taka lista, z pewnością w mig zrozumiesz, że nawet takie z pozoru drobne zmiany, jak umiejscowienie oferty kilka pozycji wyżej, pogrubienie fontu tudzież podświetlenie boksu, mogą bardzo pozytywnie przełożyć się na Twoją sprzedaż. Co ważne, wyróżnienie to nie samo co Allegro Ads! Są to dwie odmienne metody promocji.

W dalszej części artykuły przedstawimy Ci trzy rodzaje wyróżnień oraz ich aktualne koszty. Opowiemy też o innych skutecznych metodach na promowanie.

Metody promocji na Allegro – dlaczego warto je stosować?

Zanim przejdziemy do opisu konkretnych metod promocji na Allegro, poruszymy kwestię tego, dlaczego w ogóle warto je stosować. Będąc sprzedawcą Allegro, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak duża konkurencja panuje na portalu. Aby przyciągnąć uwagę kupujących, można działać na kilka sposobów. 

Jedną z najpopularniejszych (choć najmniej korzystnych) strategii jest obniżanie ceny. Można także rywalizować poprzez stawianie na wysoką jakość asortymentu. W tym przypadku należy dbać o jego atrakcyjne przedstawienie. Warto jednak pamiętać, że nie zadziała to w każdej sytuacji.


Jeśli Twoje oferty są odpowiednio przygotowane – upewnisz się co do tej kwestii, czytając nasz darmowy e-book „Sekrety tworzenia ofert na Allegro” –, a mimo to nie dostrzegasz wzrostu sprzedaży, problemem może być niska widoczność. Aby zwiększyć szansę na dotarcie do klienta, najlepiej zastosować kilka różnych typów promocji. Wybór konkretnych zależny jest od oferowanego asortymentu oraz marży.

Poszczególne metody promocji na Allegro

Co jeśli produkt został korzystnie przedstawiony, a mimo to słupki sprzedaży w ogóle nie drgnęły? Pora na dobranie odpowiednich działań marketingowych oraz przeprowadzenie analizy konkurencji! Aby zwiększyć szansę dotarcia do klienta, najlepiej zastosować kilka różnych typów promocji. Do wyboru masz nie tylko popularne reklamy Allegro Ads, ale i wyróżnienie Allegro, monety, oznaczenia Hit czy Nowość. Poniżej opisujemy każdą z tych form.

UWAGA!

Zalecamy, abyś monitorował wnikliwie swoje promowanie Allegro nie tylko pod kątem wyników, ale i ponoszonych kosztów i zysków. Możesz to robić przez stworzoną przez nas bezpłatną aplikację AlleSpark, która sumuje koszty promocji i koszty Allegro Ads (nawet te dzienne i tygodniowe, których tradycyjnie nie widzisz w panelu sprzedawcy) razem z pozostałymi opłatami.

Wyróżnienie Allegro

Promocja przez tzw. wyróżnienie Allegro to najprostszy sposób na umiejscowienie oferty na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wyróżniona oferta wyświetlana jest wówczas nad ofertami sprzedawców, którzy nie skorzystali z tej formy promocji, ale pod produktami reklamowanymi za pomocą Allegro Ads (czyli tj. pod ofertami sponsorowanymi). 

Przykład wyróżnienia na Allegro - metody promocji na Allegro artykuł
Przykład wyróżnienia na Allegro

Obecnie, Allegro oferuje cztery rodzaje wyróżnień (ostatni raz cennik Allegro zaktualizowany 29 lutego 2024 roku):

 • Allegro Wyróżnienie – dzięki niemu oferta zostanie umieszczona wyżej w wynikach wyszukiwania (koszt 19,90 zł za 10 dni).
 • Allegro Wyróżnienie Elastyczne – daje taki sam efekt jak standardowe wyróżnienie Allegro, ale można je ustawić na dowolną ilość dni (koszt 2,90 zł dziennie).
 • Pakiet Promo Allegro – zapewnia najbardziej intensywne wyróżnienie oferty: pogrubienie tytułu oraz podświetlenie oferty na niebiesko na liście promowanych towarów (koszt 3,90 zł dziennie).
 • Promowanie na stronie działu – dodatkowa opcja, dzięki której oferta będzie wyróżniona na stronie działu i znajdzie się w specjalnej galerii ofert promowanych (koszt 29,90 zł dziennie)

Kiedy zastosować zwykłe wyróżnienie a kiedy Pakiet Promo Allegro?

Jednodniowe wyróżnienie Allegro może sprawdzić się w przypadku pojedynczych ofert oraz wtedy, gdy chcesz promować konkretne produkty tylko przez pewien okres, np. jedynie w weekend, kiedy sprzedaż w danej kategorii jest największa. Musisz jednak pamiętać, że wyróżnienia Allegro są cyklicznie odnawiane i jeśli w odpowiednim czasie ich nie wyłączysz, pakiet będzie włączał się automatycznie po ustalonym czasie, a wraz z nim naliczać będą się ponoszone opłaty. W tym miejscu warto również nadmienić, że w chwili zakupu produktu promowanego przez wyróżnienie Allegro, poza stałą opłatą portal dolicza dodatkową prowizję, która w obecnym momencie wynosi 75% standardowej! Może to istotnie wpłynąć na Twoją rentowność sprzedaży na Allegro.

Zanim zaczniesz wybierać oferty do wyróżnienia, przeprowadź gruntowną analizą konkurencji. Jeśli większość sprzedających w Twojej kategorii korzysta z Pakietu Promo Allegro, to standardowe wyróżnienie (bez błękitnego podświetlenia) będzie bardziej widoczne na liście ofert (i odwrotnie). Pamiętaj też, że oferty wyróżnione, których wartość jest wyższa niż 100 zł, mogą być kupowane na raty. Fakt ten możesz wykorzystać jako dodatkową zachętę dla klientów, ponieważ wyróżnione oferty zostaną oznaczone przez system ikoną „Raty ZERO”.

Promocja przez reklamy Allegro Ads

Promowanie przez kampanie Allegro Ads, to de facto kilka typów promocji w systemie płatnych kliknięć / wyświetleń. W oddzielnym artykule znajdziesz dokładnie opisane je wszystkie: rodzaje kampanii Allegro Ads i ich koszty. Z uwagi na obszerność tematu metod promocji na Allegro, zdecydowanie efektywniej jest to podzielić.

UWAGA! 

Jeśli zastosujesz wyróżnienie Allegro, to dodatkowa prowizja naliczana jest nie tylko podczas zakupu z listy ofert w pozycji organicznej. Obowiązuje ona również, jeśli zakup zostanie dokonany z płatnego kliknięcia reklamy Allegro ads.

Strefa okazji 

Jeśli Twoja konkurencja jest duża (a najprawdopodobniej jest), wyróżnienie Allegro może nie wystarczyć, aby przyciągnąć uwagę klienta. Na szczęście, wciąż możesz promować asortyment za pomocą akcji sprzedażowej. Strefa okazji to zdecydowanie najpopularniejsza metoda promocji na Allegro, która pozwala na obniżenie ceny produktu. Reklamowane za jej pomocą towary otrzymują zieloną ikonę informującą o wysokości rabatu, co znacznie wpływa na ich atrakcyjność.

metody promocji Allegro - przykład strefy okazji

12 lutego 2024 roku zmieniły się zasady obliczania kosztów Strefy okazji. Tego dnia portal zrezygnował z codziennej opłaty utrzymaniowej i dodatkowej prowizji w wysokości 60% standardowej prowizji dla danej kategorii. Obecnie oznaczenie przyznawane jest na 30 dni oraz wymaga dokonania obniżki w wysokości co najmniej 3% od najniższej ceny z ostatnich 30 dni. 

Uwaga!

Jeśli zdecydujesz się na udział w powyższych akcjach, ustal właściwą cenę jeszcze przed przystąpieniem do promocji. Jeśli planujesz zrobić to później, będzie to dość problematyczne. Podczas trwania akcji sprzedażowych, Sprzedający nie może samoczynnie podnosić cen produktów objętych promocją. Każdorazowa zmiana ceny musi być poprzedzona kontaktem z Allegro.

Kup w zestawie

Nie jest to typowa akcja sprzedażowa rozumiana jako promowanie Allegro, jednak przy odpowiedniej konfiguracji zestaw może znacznie podnieść wartość zamówień. Opcja pozwala na połączenie dwóch lub więcej ofert, które klient może zakupić w jednej transakcji. Dodatkowym atutem i zachętą do zakupu będzie zaoferowanie rabatu (w przypadku zestawów Allegro nie ma odgórnych zasad – warunki ustalasz samodzielnie).

Zestawy Allegro nie są typową metodą promocji, ale mogą przyczynić się do zwiększenia sprzedaży

Tworząc zestawy Allegro, warto dobierać produkty, które uzupełniają się działaniem (czyli są komplementarne, np. szczoteczka do zębów i pasta) oraz takie, które niekoniecznie do siebie pasują (w ten sposób zaprezentujesz klientowi zakres swojego asortymentu). Wówczas, możesz zastosować wyróżnienie Allegro czy Pakiet Promo tylko jednego głównego produktu, a jednocześnie skierować uwagę kupujących na powiększenie koszyka zakupu.

W lutym 2024 roku Allegro wprowadziło funkcję automatycznego łączenia ofert sprzedającego w zestawy. Portal tworzy do 100 automatycznych zestawów tygodniowo dla danego sklepu. Aby jednak było to możliwe, należy starannie uzupełniać parametry!

Programy lojalnościowe to też promowanie na Allegro

Programy lojalnościowe to promocje mające zapewnić klientom korzyści oraz zwiększyć ich przywiązanie do portalu Allegro oraz konkretnego sprzedającego.

Przykład metody promocji oferty na Allegro przez monety
Przykład oferty z monetami

Rodzaje metod promocji Allegro zaliczane do programów lojalnościowych to:

 • Monety – stanowią płatną formę „gratisu”, który klient zyskuje podczas zakupu. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby monet, kupujący może wykorzystać je w roli rabatu przy kolejnej transakcji (na całym Allegro). Koszt jednej monety to 1,23 zł brutto. Co szczególnie ważne, monety są bardzo atrakcyjną formą wyróżnienia się, zwłaszcza jeśli produkt pochodzi „z wyższej półki cenowej”, a sprzedający nie chce obniżać jego wartości. Możesz mieć pewność, że mając do wyboru dwie oferty w identycznej cenie, klient chętniej zakupi produkt, który zapewni „profity” przy następnej transakcji.
 • Kupony rabatowe – ten program lojalnościowy umożliwia zaoferowanie rabatu na kolejne zamówienie zrealizowane w tym samym sklepie. Sprzedający sam wybiera wartość kuponu rabatowego, czas trwania akcji oraz wartość zamówienia, przy jakiej można aktywować rabat. Kupony znajdą zastosowanie w niemal każdej kategorii. Dodatkowo, liczbę pobranych oraz zrealizowanych rabatów możesz obserwować w dedykowanej zakładce.

Tip od ekspertów: Oferując produkt w cenie 35 zł z dostawą Allegro Smart warto rozważyć podniesienie ceny do 45 zł oraz dodanie 4-5 monet. Co prawda, klient zapłaci więcej za produkt, ale nadwyżka zwróci mu się w formie rabatu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko celowego dołożenia do transakcji dodatkowego produktu, który mógłby zostać później zwrócony.

Metody promocji na Allegro – jak wybrać odpowiednią dla swojego sklepu?

Mnogość metod promocji na Allegro zapewnia szerokie możliwości działania. Poszczególne opcje pozwalają na uwidocznienie ofert, budowanie świadomości sklepu oraz pozyskiwanie stałych klientów. Podstawą do zastosowania każdej z opisanych metod powinna być dokładna analiza dotychczasowej sprzedaży oraz postępowania konkurencji. Na początku zapoznaj się z najczęściej sprzedawanymi modelami produktów (styl, kolorystyka, zakres cenowy) w Twojej głównej kategorii. Następnie przejrzyj swój asortyment i testuj działanie promocji poprzez łączenie różnych metod.

Jak wybrać metodę promocji na Allegro? – przykład

Wyobraź sobie, że oferujesz meble: szafy, komody, krzesła, stoły itp. Twoi konkurenci opierają się głównie na wyróżnieniu Allegro i monetach. W takiej sytuacji najlepiej przetestować skuteczność kuponów rabatowych z długim terminem realizacji, Strefę okazji oraz połączenie produktów metodą „Kup w zestawie” (np. komoda + szafa). Jeśli posiadasz w ofercie kilka mebli w podobnym stylu, należy również sprawdzić działanie rabatu ilościowego na różne produkty.

Inna sytuacja – wystawiasz produkty, które mimo wyróżnienia Allegro mają mało wyświetleń. Przestań na nich polegać i przetestuj coś innego, chociażby Strefę okazji! I jeszcze inna –  posiadasz odgórnie narzuconą politykę cenową, która ogranicza Ci możliwość zaniżenia ceny produktu. Możesz z tego wybrnąć i uatrakcyjnić swoją ofertę, dodając monety i kupony rabatowe, które (nie obniżając wartości sprzedawanych towarów) zagwarantują kupującym dodatkową korzyść. A co, gdy klienci dobierają losowe produkty, których nie potrzebują tylko po to, aby załapać się na darmową dostawę Allegro Smart, a następnie je zwrócić? Wykorzystaj metodę „Kup w zestawie” i zaproponuj przedmioty, które faktycznie są komplementarne pod względem działania (np. latarka + baterie).

Wyróżnienie Allegro i inne skuteczne metody promocji produktów – FAQ 

Które sposoby promocji dostępne na Allegro są najskuteczniejsze? 

Handel na Allegro nie stanowi monolitu. Poszczególne kategorie bardzo się od siebie różnią – do tego stopnia, że to co, działa w jednej, niekoniecznie musi sprawdzić się w drugiej. Tym samym, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, czy w Twoim przypadku bardziej skuteczne okaże się wyróżnienie aukcji czy Strefa Okazji, zależy od Twojego asortymentu oraz działań konkurencji. 

Czy metody promocji na Allegro to sposób na zwiększenie sprzedaży? 

Metody promocji na Allegro można uznać za sposoby zwiększenia sprzedaży. Większość z nich pozytywnie wpływa na pozycjonowanie na listingu, co przekłada się na lepszą konwersję. Jednakże to nie jedyne zadanie akcji promocyjnych. Innym celem, który spełniają, jest budowanie świadomości marki lub sklepu. Pozwalają także zdobyć klientów, którzy będą regularnie wracać. 

Ile kosztuje promowanie ofert na Allegro?

To, ile kosztuje promowanie ofert Allegro, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od zastosowanej opcji promocyjnej oraz liczby dni. Aby poznać szacunkowe koszty, możesz posłużyć się specjalnym narzędziem, jakim jest kalkulator opłat i prowizji Allegro

Jak wybrać promowane produkty?

Sprzedawać na Allegro można niemal wszystko. Na ogół dobrze działa promowanie bestsellerów. Popularne produkty znakomicie sprawdzają się w roli tzw. koni napędowych, które przyciągają ruch na pozostałe aukcje. Tym, co może dodatkowo ułatwić Ci wybór odpowiednich ofert, jest analiza konkurencji. Sprawdź, co reklamują przez Allegro wyróżnienie czy inną promocję Twoi rywale, a z pewnością znajdziesz źródło inspiracji. 

Czy reklamy Allegro Ads można uznać za akcje promocyjne? 

Pomijając techniczne kwestie, w niektórych przypadkach można uznać Allegro Ads za akcje promocyjne. Każda kampania reklamowa Allegro służy bowiem do zwiększenia ruchu na danej aukcji, co pośrednio przekłada się na wzrost sprzedaży oraz budowanie świadomości. Prawidłowe stosowanie Allegro Ads zwykle sprawia jednak o wiele więcej trudności niż klasycznych metod promocji ofert. Jeśli nie masz pewności, że potrafisz w pełni wykorzystać możliwości wewnętrznego systemu reklamowego Allegro, skorzystaj z naszej pomocy. Chętnie pomożemy Ci z obsługą Allegro Ads! 

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 50

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?