Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna?

Avatar for Monika Ulbrych

Monika Ulbrych

Sales Specialist

Opublikowane: 26 października, 2023
Kategoria:
4.4
(38)

Ostatnia aktualizacja: 3.02.2024

Allegro to największy polski portal typu marketplace. Ze względu na ogromny zasięg (ponad 20 milionów użytkowników) przyciąga do siebie całe rzesze sprzedawców – w tym takich gigantów jak Auchan. Tego typu sprzedawcy zajadle walczą ze sobą o pozycję, korzystając z agresywnych promocji oraz reklam Allegro Ads. Mimo to, w serwisie wciąż jest miejsce dla mniejszych graczy, gdyż możliwa jest sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej. Jeśli zastanawiasz się, jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, czym jest Allegro Lokalnie oraz poznasz niuanse sprzedaży na Allegro bez firmy.

  1. Sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej
  2. Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie?
  3. Jak wystawić przedmiot na Allegro Lokalnie?
  4. Do jakiej kwoty można sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna?
  5. Co się bardziej opłaca: sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej czy z firmą?
  6. Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna? – FAQ

 Sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że można sprzedawać na Allegro, nie posiadając firmy. Serwis nie tylko pozwala na takie działanie, ale wręcz stworzył do tego dedykowaną część portalu. Allegro Lokalnie to ukłon w stronę prywatnych użytkowników, którzy posiadają produkty na sprzedaż – jednakże w zbyt małej ilości, aby opłacało im się prowadzić zarejestrowany sklep. To także nawiązanie do początków Allegro, gdy ten gigant e-commerce był jeszcze lokalnym serwisem aukcyjnym, na którym można było sprzedać i kupić używaną kanapę oraz własnoręcznie wypalane płyty CD.

Poniżej dokładnie opisujemy ogólne zasady jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna, a w osobnym, najnowszym artykule znajdziesz też informacje jak sprzedawać na Allegro 2024 zarówno z firmą jak i bez (znajdziesz tam porównanie korzyści i różnic). Jeśli z kolei szukasz wskazówek jak sprzedawać konkretne produkty, to zachęcamy do przejrzenia wpisów o:

Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie?

Aby sprzedawać na Allegro Lokalnie, musisz tylko posiadać konto Allegro (prywatne lub firmowe). Tyle wystarczy do prowadzenia sprzedaży okazjonalnej na największej polskiej platformie marketplace. Jeśli nie jesteś jeszcze użytkownikiem Allegro, zarejestruj się na portalu. Zrobisz to w kilka minut, wypełniając odpowiedni formularz. Pamiętaj jednak o aktywacji swojego konta! Aby móc z niego korzystać, musisz wykonać przelew dla Allegro o wartości 1,01 zł. Nie martw się, serwis zwróci Ci poniesione koszty w ciągu 3 dni od uruchomienia konta.

Jak wystawić przedmiot na Allegro Lokalnie?

Przejdźmy teraz do kwestii, jak wystawić przedmiot na Allegro Lokalnie. Ze względu na uproszczony interfejs, dodawanie produktów na Allegro Lokalnie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku klasycznej odsłony serwisu. Aby wystawić towar, wybierz zakładkę Allegro Lokalnie, a następnie wskaż opcję Wystaw przedmiot. Formularz wymaga nadania tytułu oraz wskazania kategorii. Pozwala także na dodanie opisu oraz maksymalnie 15 zdjęć. Co ciekawe, nie zmusza do uzupełniania warunków zwrotów i reklamacji. Gdy uznasz swoją ofertę za gotową, po prostu naciśnij pomarańczowy przycisk z napisem Wystaw. To wszystko!

Wystawianie ogłoszeń na Allegro Lokalnie (zarówno darmowych, jak i licytacji oraz Kup teraz) nie wiąże się z koniecznością uiszczania jakichkolwiek opłat. Jedynym kosztem, który ponoszą sprzedający za pośrednictwem Allegro Lokalnie, jest opłata za sprzedaż. Obciążenie wynosi 7,9% wartości przedmiotu (z wyjątkiem kategorii Elektronika – w jej przypadku obowiązuje stawka 4,9%) i nie dotyczy bezpłatnych ogłoszeń.

Do jakiej kwoty można sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna?

Jako osoba nieposiadająca zarejestrowanej działalności gospodarczej możesz prowadzić sprzedaż na portalu Allegro, jeśli Twój miesięczny przychód nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie (od 1 lipca 2023 roku) minimalne krajowe wynagrodzenie wynosi 3600 zł brutto. Tym samym, nie mając firmy, możesz bez obaw sprzedawać na Allegro, o ile Twój miesięczny przychód nie przekroczy 2700 zł brutto.

Pamiętaj jednak, że brak działalności gospodarczej nie zwalnia Cię z obowiązku płacenia podatku od dochodu! Zwróć szczególną uwagę na następujące podatki:

  • VAT – obowiązuje osoby, których sprzedaż roczna przekracza 200 000 zł oraz sprzedających towary w niektórych kategoriach (np. Elektronika, Kosmetyki),
  • podatek dochodowy – jeśli Twój roczny dochód ze wszystkich źródeł wynosi mniej lub równo 120 000 zł, obowiązuje Cię podatek dochodowy w wysokości 12%. Tym samym, sprzedając przedmiot za 150 złotych, musisz odprowadzić od uzyskanego przychodu 18 zł podatku (12% ze 150 zł).  

➔ Twój roczny dochód wynosi mniej lub równo 30 000 zł? Wówczas obowiązuje Cię sprzedaż na Allegro bez podatku!

➔ Podatek za sprzedaż na Allegro z tytułu nierejestrowanej działalności gospodarczej opłacisz, korzystając z formularza PIT.

➔ Jeśli masz jakieś pytania dotyczące podatków i/lub funkcjonowania bez działalności gospodarczej na Allegro, koniecznie skonsultuj się z księgowym!

Co się bardziej opłaca: sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej czy z firmą?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, czy w Twoim przypadku będzie bardziej opłacać się założenie firmy oraz konta firmowego na Allegro czy też prowadzenie sprzedaży jako osoba prywatna, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim musisz określić skalę swojego biznesu. Chcąc sprzedawać dużo i często, lepiej założyć działalność gospodarczą. W ten sposób unikniesz ewentualnych kar za niezarejestrowanie firmy. Funkcjonowanie jako osoba prywatna sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy masz zamiar prowadzić sprzedaż okazjonalnie. 

Sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej a sprzedaż z konta firmowego – porównanie

OpcjeSprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej (Allegro Lokalnie)Sprzedaż z konta firmowego (Allegro)
Widoczność ofertNa Allegro i Allegro LokalnieTylko na Allegro
Rodzaje ogłoszeńBezpłatne, licytacja, Kup terazOgłoszenie, licytacja, Kup teraz
Formularz wystawianiaUproszczonyRozbudowany
Maksymalna liczba aktywnych ogłoszeń200 w danej kategorii (w przypadku kategorii Motoryzacja – 10)200 000 na całym koncie
Ocena sprzedażyBrakTak
Dostępne odznakiZweryfikowany użytkownik /  Aktywnie sprzedaje / Lokalny społecznik / staż na AllegroSuper Sprzedawca
Ogłoszenia Allegro SmartTak (w przypadku posiadania na koncie Allegro Smart)Tak
Możliwość używania API do zintegrowania Allegro z narzędziami do sprzedaży
BrakTak
Opcje promowaniaWyróżnienieWyróżnienie, Wyróżnienie Elastyczne, Pakiet Promo, promowanie na stronie działu, Monety
Możliwość sprzedaży na ratyBrakTak

 Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna? – FAQ

Czy osoba prywatna może sprzedawać na Allegro?

Tak. Allegro pozwala użytkownikom na prowadzenie sprzedaży jako osoba prywatna. Aby sprzedawać swoje produkty, musisz tylko posiadać zarejestrowane konto.

Czy aby zacząć sprzedawać na Allegro bez firmy należy założyć konto na Allegro Lokalnie?

Allegro Lokalnie jest dostępne dla wszystkich użytkowników, którzy posiadają konto prywatne na portalu. Tym samym, aby sprzedawać za jego pośrednictwem, nie musisz nigdzie się rejestrować. Wystarczy, że masz aktywowane konto na Allegro.

Czy lepiej sprzedawać na Allegro Lokalnie czy na „zwykłym” Allegro?

To zależy od Twoich oczekiwań. Sprzedawanie na Allegro Lokalnie jest znacznie łatwiejsze, gdyż platforma oferuje uproszczony formularz wystawiania przedmiotów. Niemniej, cechuje się także niższą efektywnością, gdyż nie udostępnia wielu metod promowania asortymentu.

Jakie są kary za sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej? 

Kary za sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej są takie same jak funkcjonowanie bez działalności gospodarczej w każdym innym środowisku. Tym samym, należą do nich określone przez prawo grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności. Pamiętaj jednak, że w większości sytuacji sprzedaż na Allegro jako osoba prywatna nie wiąże się z takimi konsekwencjami. Przede wszystkim nie musisz posiadać zarejestrowanej działalności, jeśli zyski, które przynosi, nie przekraczają 2700 zł brutto miesięcznie.

Jakie są opłaty i prowizje z tytułu sprzedaży na Allegro Lokalnie?

Sprzedaż na Allegro Lokalnie wiąże się z koniecznością uiszczania opłaty od sprzedaży, która w zależności od kategorii wynosi od 4,9 do 7,9% ceny produktu. Co ważne, Allegro nie nalicza żadnej kwoty w przypadku publikowania darmowych ogłoszeń (chodzi o oferty typu „oddam za darmo”). 

O czym należy pamiętać, jeśli chce się sprzedawać jako osoba prywatna na Allegro?

Nie wiesz, jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna? Przede wszystkim musisz zadbać o swoje oferty. Użytkownicy Allegro mogą wybierać z bardzo dużej liczby produktów, dlatego dużą uwagę zwracają na opisy i zdjęcia towarów. Zwiększając atrakcyjność swojej oferty, zmaksymalizujesz szansę na jej zakup. Zwłaszcza, że sprzedaż na Allegro jako osoba prywatna nie pozwala na korzystanie z wielu metod promocji. Jeśli nie wiesz, jak zadbać o swoje oferty, sprawdź nasz darmowy e-book Sekrety tworzenia ofert na Allegro.

Jak sprzedać na Allegro jako osoba prywatna używany przedmiot?

Wiele osób zastanawia się, jak sprzedać na Allegro jako osoba prywatna używane przedmioty. Nic dziwnego – w końcu praktycznie każdy z nas posiada stare sprzęty elektroniczne, książki czy też ubranka, z których wyrosła nasza pociecha. Na szczęście, można je bez problemu sprzedać na Allegro Lokalnie. Aby to zrobić, wystarczy posiadać zarejestrowane konto prywatne na Allegro, a następnie skorzystać z uproszczonego formularza wystawiania. Choć sprzedając na Allegro Lokalnie, nie trzeba tworzyć rozbudowanych opisów ani dodawać zdjęć, warto się o to pokusić, aby zwiększyć swoje szanse na sfinalizowanie transakcji. 

Spodobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 38

Bądź pierwszy!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?